Çocuğa Hepatit A aşısı yapılmalı

2 Mart 2011

 

NTVMSNBC / AA / 02.03.2011

 

Çocuklara Hepatit A aşısı yapılması gerektiğini belirten uzmanlar, aşı yapılmamasının, ilerde karaciğer yetmezliği gibi sorunlara neden olabileceğini söylüyor.

 

MALATYA – İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Yakıncı, Sağlık Bakanlığı’nın aşı listesine almadığı Hepatit A aşısı ile karaciğer yetmezliğinin önlenebileceğini belirtti.

Yakıncı, Hepatit A’nın halk arasında ‘bulaşıcı sarılık’ adıyla bilinen bir karaciğer hastalığı olduğunu ifade ederek, bunu önlemenin tek yolunun aşı olduğunu söyledi. Yakıncı, şunları kaydetti:

‘Özellikle küçük çocuklar ve ileri yaştaki kişiler ağır Hepatit A ile ilgili hastalık geçirdiğinde, karaciğer yetmezliği sorunu yaşayıp hayatlarını kaybetmektedirler. Çocuklarda aşı listesinde bulunmayan hepatit A aşısı, hastalığın geçirilmesiyle karaciğer nakillerine neden olan karaciğer yetmezliğinde büyük önem taşıyor. Bu anlamda hepatit A aşısının başta çocuklar olmak üzere herkese yapılması gerekiyor. Bakanlığın programına alınmadığı için insanlarımızda ‘bu aşı yapılmayabilir’ yargısı oluşuyor. Ancak, hepatit A ve neden olduğu hastalıkları önlemek adına mutlaka bu aşının herkes tarafından yapılması gerekiyor.”

 

Türkiye’de su çiçeği ve rota virüsü aşılarının da yapılmadığını ileri süren Yakıncı, bu aşıların yapılmasında da bir sakınca olmadığını ifade etti ve şunları anlattı:

 

”Turgut Özal Tıp Merkezi, karaciğer nakil merkezi olduktan sonra bu sıkıntının çok fazla olduğunu gördük. Bizim gibi bazı ülkelerde de bu aşı yapılmıyor. Ancak, gelişmiş ülkeler bu konuda çok daha özen gösteriyor. Aşının insanlar için hiç bir sakıncası yok. Ülkemizde yapılmamasının bir nedeni de yok. Karaciğer nakli çok pahalıya mal olurken, çok daha az maliyetli aşılarla, sağlığımızı da kaybetmemiş olacağız. Yani bir aşıyla, bir karaciğer naklini önlemiş oluyoruz.”