Çocuğa da aynalı oda…

20 Nisan 2012

 

Gerçek Gündem / 20.04.2012

 

SEVİL ARINAN / Cumhuriyet – Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kadına yönelik şiddetin ardından önem verdiği “Çocuk İstismarıyla İlgili Mücadele Yasası”yla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Öncelikle çocuklarla ilgili kararların yer aldığı 70 ayrı mevzuatı tek yasada toplama kararı alan bakanlık, haziran ayına kadar çalışmalarını tamamlayacak. Yasa çalışmaları çerçevesinde dün ilk kez Çocuk Hakları Merkezi olan baro başkanları ile bir araya gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, önerileri dinledi. Bakanlık, daha önce tartışmalara neden olan tacizcinin kimyasal yollarla hadım edilmesi yönteminden ise ani kararla vazgeçti. Bakanlık konuyla ilgili geri adım atma gerekçesini ise yasanın özellikle medya tarafından magazinleştirilmesi olarak açıklayıp rahatsız olduklarını dile getirdi.

N.Ç. ayarı da geliyor

Bakanlık yasayla birlikte ayrıca kamoyuna “utanç davası” olarak yansıyan N.Ç. davası ve benzer olaylarla ilgili de önlem alacak. Buna göre N.Ç. davasında da uygulanan Türk Ceza Yasası’nın 104. maddesindeki “Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, on beş yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikâyet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükmündeki “şikâyet üzerine” yerine “şikâyet aranmaksızın” ifadesi getirilecek. Çocuklar için adli süreç de yeniden düzenlenecek. Türkiye genelinde 160 ayrı adliyede “çocuk dostu” ifade odaları kurulacak. 830 hâkim ve savcı ile çocuk uzmanlarına eğitim verilecek.

Aynalı oda dönemi

Mağdur kadınlara anında müdahale etmesi için bakanlık bünyesinde açılacak “izleme merkezleri” çocuklar için de kurulacak. Çocuk İzlem Merkezleri (ÇİM) adı altında faaliyet gösterecek birim 29 kentin üniversite hastanesinde açılacak. Bu merkezlerde “aynalı oda” modeli kullanılarak çocuğun; polise, savcıya ayrı ayrı ifade vermesinin önüne geçilecek. Çocuğa istismar edenlere 5-18, tecavüz edenlere en az 15 yıl hapis cezası verilmesi de yasaya eklenecek.