Clinton’dan Sabancı Vakfı’na övgü

26 Eylül 2012

 

Hürriyet / 26.09.2012

 

DHA – NEW YORK

 

SABANCI Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, ABD eski Başkanı Bill Clinton’ın kurduğu Clinton Küresel Girişimi (Clinton Global Initiative-CGI) tarafından New York’ta düzenlenen yıllık toplantıya katıldı.

 

Güler Sabancı’ya, ABD Başkanı Barack Obama’nın kadın ve kız çocuklarının desteklenmesine yönelik mesajlar verdiği açılış konuşmasının ardından gerçekleştirilen oturumda, Sabancı Vakfı’na “Çocuk Gelinler” alanında desteklediği çalışmalardan dolayı Clinton Küresel Girişimi tarafından teşekkür edildi. CGI Başkanı Bill Clinton, bu desteklerinden dolayı Güler Sabancı’yı kutlarken, aralarında ABD Başkanı Barack Obama’nın da bulunduğu katılımcılara Sabancı Vakfı’nın ’Çocuk Gelinler’ çalışmalarından övgüyle söz etti. Clinton, şöyle dedi:

“Güler Sabancı, Girls Not Brides (Uluslararası Çocuk Gelinler) platformuyla geçen yıl ödül aldığı CGI yıllık toplantısında tanıştı. Güler Sabancı ve Sabancı Vakfı, sivil toplum kuruluşları ve Girls Not Brides platformu ile beraber yerel, ulusal ve küresel işbirliği yapacağını taahhüt etti.”

Çocuk gelinler konusunda yeterince çalışma yapılmadığını belirten Clinton, dünyada yılda 10 milyon, günde 25 bin ve dakikada 19 kız çocuğunun kendi rızası olmadan evlendirildiğini söyledi. Clinton, Güler Sabancı’nın Türkiye’de bu sorunu çözmek için çalışmalar yürüttüğünü ekledi.

ABD eski Başkanı Bill Clinton, konuşmasının ardından sırasıyla İrlanda eski Cumhurbaşkanı Mary Robinson, Norveç eski Başbakanı Gro Brundtland, Ford Vakfı Başkanı Luis Lubinas ve Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı’yı sahneye davet ederek başarılı çalışmalarından ötürü özel bir sertifika verdi. 2011 yılında kadın ve kız çocuklarına yaptığı katkılardan dolayı CGI tarafından Küresel Vatandaşlık Ödülü’ne (Clinton Global Citizen Award) layık görülen Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, CGI 2012 yılı toplantısında “Çocuk Gelinler” alanında Sabancı Vakfı desteğini taahhüt olarak sundu.

Clinton Küresel Girişimi’ne üye olan liderler ve kuruluşlar dünyanın önemli sorunları konusunda her yıl destek verecekleri çalışmalar hakkında taahhütte bulunuyor. CGI’ın kurulduğu 2005 yılından bu yana 69.2 milyar dolarlık sosyal yatırım taahhüdünde bulunan liderler, 180 ülkede 400 milyona yakın insanın hayatını olumlu yönde değiştirdi.

GÜLER SABANCI, CGI’A DÜNYA LİDERLERİ İLE BİRLİKTE KATILDI

Öte yandan, CGI 2012 yıllık toplantıları kapsamında, ’Girls Not Brides’ platformunun (Uluslararası Çocuk Gelinler Platformu) destekçileri, sertifika programı öncesinde Sabancı Vakfı’nın New York’ta ev sahipliği yaptığı panelde bir araya geldi. Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, NoVo Vakfı Başkanı Jennifer Buffett, Ford Vakfı Başkanı Luis Lubinas, ’Girls Not Brides’ platformunun kurucusu uluslararası sivil toplum örgütü The Elders’ı temsilen eski Norveç Başbakanı Gro Harlem Brundtland ve ’Girls Not Brides’ Global Koordinatörü Lakshmi Sundaram’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde, tüm dünyadaki erken yaşta evlilikler konusu tartışıldı. Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, burada yaptığı konuşmada şöyle dedi:

“Sabancı Vakfı’nın çocuk gelinler konusundaki çalışmasının uluslararası düzeyde takdir edilmesinden kıvanç duyuyorum. Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında Uçan Süpürge Derneği ’Çocuk Gelinler’ ve Muş Kadın Derneği’nin ‘Erken Yaşta Evlilik Kaderimiz Olmasın’ projelerini destekliyor, bu kurumlarla beraber çalışıyoruz. Bu yıl ‘Girls Not Brides’ platformuna katılarak, ’Çocuk Gelinler’ konusundaki mücadelemizi küresel boyuta taşıdık. Bu uluslararası platform aracılığıyla kurumlar arası deneyim paylaşımı ve kapasite geliştirme çalışmalarını destekleyeceğiz.

Çözüm için hep beraber atmamız gereken daha çok adım var, bu platformda oluşan işbirlikleri bunun ilk ve en önemli adımı. Diğer yandan Vakfımız 2006-2010 yılları arasında kadınların ve kız çocuklarının insan haklarının korunması ve geliştirilmesi kapsamında çalışmalar da yürüttü, yakında yeni bir programa daha başlıyoruz” dedi. Çocuk Gelinler İstanbul’da düzenlenecek bir konferansta tartışılacak Sabancı Vakfı, &Çocuk Gelinler’- ’Girls Not Brides’ işbirliğini İstanbul’da düzenleyeceği bir konferans ile sürdürecek.