Çizgi romanla insan hakları eğitimi

20 Eylül 2011

Zaman / 20.09.2011

AYŞE TOSUN

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, çocuklara insan hakları eğitimi için çizgi roman ve bilgisayar oyunu hazırlamaya başladı. Oyun, okullarda rehberlik saatlerinde uygulanacak. Hazırlanan ilk oyunun ismi ise ‘Zorbalık’.

Milli Eğitim Bakanlığı, insan hakları ve şiddetle ilgili çocukların dikkatini çekmek için çizgi roman ve bilgisayar oyunu hazırlıyor. Çocukların yaşadığı problemlerin tespiti ve önlemler için kurulan İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Çocuk Hakları Birimi’nin geliştirdiği proje kapsamında şiddeti anlatmak için çizgi roman kitapçığı hazırlanacak ve okullara yollanacak. Ayrıca çocuklara, rahatsız edici davranışlarla karşılaştıklarında nasıl hareket edeceklerini öğretmek ve doğru seçenekleri bulmaları için ayrı bir bilgisayar oyunu da hazırlanacak. Hazırlanan oyunu okullarda rehber öğretmenler rehberlik saatlerinde çocuklarla beraber uygulayacak. Hazırlanan ilk oyunun ismi ise ‘Zorbalık’.

Projelerin amacı, çocukların kendi haklarını anne-babalarına ve çevrelerindeki yetişkinlere duyurmalarını sağlamak, duygularını ifade etme ve düşüncelerini oluşturmalarına yardım etmek. Projeler sosyal hizmet uzmanları, çocuk polisi, rehberlik uzmanı, çocuk gelişimcisi, psikolog ve pedagog gibi ilgili kurum ve kuruluşlarla koordinasyon sağlanarak yürütülüyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü diğer taraftan ‘Çocuk Hakları Sözleşmesi’ ismiyle bir kitapçık hazırlıyor. Bu kitapçığın tanıtım broşür ve posteri tüm ilçelerdeki okullarda öğrenci, öğretmen ve velilerin görebileceği yerlere asılacak. Ayrıca hukukçu ve eğitimcilerden oluşan bir ekiple hazırlanacak eğitim programları ile öğrenci, öğretmen ve velilere seminerler organize edilecek. Geçen yıl kurulan İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Çocuk Hakları Bürosu, bizzat öğrencilerin yönetiminde çalışıyor.