Cinnet Manzaraları

23 Agustos 2012

 

Milliyet / 23.08.2012

 

Türkiye, küçücük çocukların bile öldüresiye dövüldüğü, otoparklarda infazların yapıldığı bir ülke haline geldi. Bingöl’de 10 yaşında çocuklara hunharca işkence yapıldı…
Yozgat’ta bir amca tartıştığı 16 yaşındaki yeğenini odunla döverek hastanelik etti. Bayram tatili için Sapanca’ya gelen bir aile, tanımadıkları kişilerce darp edildi…

 

Bingöl’ün Genç İlçesi’nde bayramın ilk günü evlerinden şeker ve harçlık toplamak için çıkan 7 yaşındaki B.Y. ile kuzeni 10 yaşındaki A.Y. Kupar Mezarlığı’na gitti. Burada mezar ziyareti yapanlardan şeker toplayan iki çocuğun önü, bir süre sonra 17- 18 yaşlarında oldukları belirtilen 3 genç tarafından kesildi. Çocukları mezarlığın yakınında bulunan koruluğa götüren 3 genç, burada çocukların topladıkları şekerleri ellerinden alıp, üzerlerindeki paraları istedi. Ancak çocukların üzerinden para çıkmayınca, iddiaya göre 3 saldırgan çocukları kemer ve dikenli çubukla dövdükten sonra vücutlarında sigara söndürdü. 3 saldırgan çocukları yarı baygın halde bırakıp kaçtı.

Sürünerek yola çıktılar
Çocuklar koruluktan sürünerek gidebildikleri yol kenarında bir vatandaş tarafından bulundu. Vatandaş, çocukları otomobiliyle Genç Devlet Hastanesi’ne götürürken, durum polise bildirildi. İlk müdahaleleri Genç’te yapılan B.Y., ile A.Y., daha sonra Bingöl Devlet Hastanesi’ne sevk edilerek tedavi altına alındı. Çocuklar tedavilerinin ardından Genç’teki evlerine götürüldü.
Çocuklardan A.Y.’nin ağabeyi Mesut Y., yaşananlar karşısında şok geçirdiklerini belirterek, “Bunu yapanlar insan değil, insan kılığına girmiş varlık, hayvan bile diyemiyorum. Yapanların bulunmasını istiyoruz” dedi.
 

Amca odunla hastanelik etti
Yozgat’ın Saraykent İlçesi’ne bağlı Kesikköprü Köyü’nde 58 yaşındaki Duran Canıtez, tartıştığı yeğeni 16 yaşındaki Recep Canıtez’i odunla döverek hastanelik etti. Öldüresiye dövülen Recep Canıtez, kaldırıldığı Sorgun Devlet Hastanesi’nde yoğun bakımda yaşam mücadelesi verirken, amca Duran Canıtez tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.
Recep Canıtez’in annesi 45 yaşındaki Ayşe Canıtez ise oğlunu öldüresiye döven amcası Duran Canıtez’e gerekli cezanın verilmesini istediğini söyledi. Şaban Canıtez ise “Amcam sürekli olarak beni ve ailemi tehdit ediyordu. Avusturalya’da yaşayan amcamın izine geldiğini ve kardeşimi odunla ölesiye dövdüğünü duydum. Şu anda Sorgun Devlet Hastanesi’nde ölüm kalıp savaşı veriyor. Doktorlar umutsuz konuşuyor. Amcam ise elini kolunu sallayarak kaçtı. Biz yüce adaletimizden bu kişiye gerekli cezayı vermesini istiyoruz. Kardeşimi bu hale sokan kişi insan olamaz” diye konuştu.

 

Yollarını kesip dövdüler
50 yaşındaki Uğur İrfan Kubat, eşi Nuray Kubat ve kardeşi Sinan Kubat ile birlikte bayram tatili için otomobiliyle Adapazarı’ndan Sapanca’ya geldi. Burada bir süre kaldıktan sonra Adapazarı’na dönüşe geçen ailenin otomobilinin önü, Sapanca Yüzevler sanayi önünde kendilerini takip eden iki araç tarafından kesildi. Araçlardan inen ve 7- 8 kişi oldukların belirtilen kişiler,iddiaya göre Kubat kardeşleri araçtan indirilip öldüresiye dövdü, Nuray Kubat’ı da tartakladı. Kanlar içerisinde kalan Uğur İrfan Kubat ve kardeşi Sinan Kubat’ı bırakan grup otomobillerine binerek kaçtı.
İrfan Kubat’ın eşi Nuray Kubat 112 acil ekibini arayarak yardım isteyince, olay yerine polis ekipleri de geldi. Ambulansla önce Sapanca İlçe Hastanesi’ne kaldırılan iki kardeş daha sonra Sakarya Yenikent Hastanesi’ne sevk edildi.
Saldırıya uğrayan iki kardeş, kendilerine saldıranları tanımadıklarını söyledi.

 

Hastanede ateş etti
Bursa’nın İnegöl İlçesi’nde ağabeyinin bacağından vurulduğunu öğrenince hastaneye gelen 22 yaşındaki Erhan Ş., yaralı ağabeyine “Beni bekle” diye bağırıp belindeki tabancayla havaya bir el ateş ettikten sonra kaçtı. Polis Gökhan Ş.’yi vuran saldırganlar ile yaralı gencin havaya ateş edip kaçan kardeşini arıyor.
Otel odasında korkunç dayak
Bolu’da, aralarında husumet olan Abdurrahman Mecit’in kaldığı oteli basan kişiler, odanın kapısını kırarak Mecit’in kafasına kurusıkı tabancayla ateş edip öldüresiye dövdü. Mecit’in kaldığı kata çıkan Y.Y., M.A.A. ve yanlarında bulunan 4 kişi büyük bir gürültüyle kapıyı kırarak odaya girdi. 6 kişi Mecit’in üzerine saldırarak onu öldüresiye dövdü. Mecit kanlar içerisinde yere yığılırken, saldırganlar daha sonra geldikleri otomobille kaçarak olay yerinden uzaklaştı.
Ağır yaralanan Mecit, Köroğlu Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı.

 

Otoparkta infaz
İzmir’in Balçova İlçesi’nde, eğlenmek için türküevine gelen kimliği belirsiz 3 kişi ile işyerinde baterist olarak çalışan evli ve 2 çocuk babası Talip Regaip Vatansever (34) arasında bilinmeyen bir nedenle tartışma başladı. Tartışma sırasında müşterilerden biri, belinden tabancasını çıkartarak, mekanda rastgele ateş açtı. Ateş açılması üzerine canını kurtarmak isteyen Vatansever, koşarak dışarı çıktı. Türkü evinden yaklaşık 10 metre uzaklaşabilen Vatansever, işyerinin otoparkında, sırtından vurularak kanlar içinde yere düştü. Hırsını alamayan saldırgan, Vatansever’i göğsünden ve başından vurarak öldürdü. 3 saldırgan daha sonra bir otomobile binerek olay yerinden kaçtı.

 

Üvey babasını yaktı
Samsun’da üvey babasını başka bir kadınla yatakta yakalayan 25 yaşındaki İlkay Kırbaş, benzin dökerek evi ateşe verdi. Alevler içinde kalan evdeki üvey baba, 57 yaşındaki Ahmet Şen ile 47 yaşındaki kadın arkadaşı Y.A. ağır yaralandı.
Ağır yaralanan iki kişi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılırken, kaçmaya çalışan İlkay Kırbaş kısa sürede yakalanarak gözaltına alındı. Olayla ilgili soruşturmanın devam ettiği belirtildi.