Çiçek’ten Avcı’ya: ‘4+4+4’ itirazını inceleyin

20 Mart 2012

 

NTVMSNBC / 20.03.2012

 

Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Nabi Avcı’ya yazı gönderen Meclis Başkanı Cemil Çiçek, komisyonda kavgalar arasında kabul edilen “4+4+4” düzenlemesiyle ilgili muhalefetin eleştirilerine yanıt vermesini istedi. Avcı ise “İtirazları değerlendireceğiz” dedi.

 

AA

ANKARA – TBMM Başkanı Cemil Çiçek, eğitim sistemindeki “4+4+4” düzenlemesine muhalefetten gelen itirazla ilgili Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Nabi Avcı’ya bir yazı gönderdi.

Cemil Çiçek, CHP ve MHP’nin ”teklifin TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’ndaki görüşmelerinin yok hükmünde sayılması gerektiği” iddiasında bulunduğunu hatırlatarak, iki partinin kendisine yaptığı başvuruları yazıya ekledi.

Avcı’dan, ”iddialara yanıt vermesini” isteyen Çiçek, TBMM İçtüzüğü’nün ”Komisyonlarda söz alma”yı düzenleyen 29. ve ”Komisyon toplantılarının düzeni”ni düzenleyen 46. maddeleri doğrultusunda konuyu değerlendirmesi gerektiğini ifade etti.

İçtüzüğün 29. maddesi, ”Komisyonlarda istem sırasına göre söz verilir. Komisyon başkanı ve komisyondaki Hükümet temsilcisi, söz sırasına bağlı değildir. Komisyonca çağrılmış uzmanlara, komisyon başkanı, gerekli gördüğü zaman söz verebilir” hükmünü içeriyor.

İçtüzüğün 46. maddesinde ise ”Bir komisyonda söz kesilir, şahsiyatla uğraşılır ve düzeni bozma hareketlerinde bulunulursa komisyon başkanı düzeni sağlar; gerekiyorsa toplantıya ara verir veya erteleyerek durumu gereği yapılmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanına bildirir” hükmü yer alıyor.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, komisyondaki görüşmelere ilişkin bin sayfalık tutanakları okumaya başladığını açıklamıştı. Çiçek, kararını konuyla ilgili raporu inceledikten sonra vereceğini de söylemişti.

AVCI: SÜRPRİZ BEKLEMİYORUM
Komisyonu Başkanı Nabi Avcı, sözkonusu yazıyla ilgili olarak, ”CHP ve MHP’den gelen itiraz yazıları var. Önce bunları inceleyeceğiz, değerlendireceğiz ve gereğini yapacağız. Sonra raporu TBMM Başkanlığı’na göndereceğiz. Bunlar birbirinden ayrı süreçlerdir” dedi.

Bir gazetecinin ”Teklifi komisyona çekmek için bir sürpriz bekleyelim mi?” sorusuna Nabi Avcı, ”Ben geri çekmek gibi bir sürpriz beklemiyorum” karşılığını verdi.