ÇHS Çocuklar İçin Şikayet Mekanizmasi Mecliste

3 Eylül 2013

Haber Flash / 03.09.2013

SAKARYA 2012 yılından itibaren çocuk dostlarının ve çocukların verdiği mücadele karşılığını buldu. ÇHS Bireysel Başvuru İhtiyari Protokolü 28 Ağustos tarihi itibariyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak meclise sunuldu. Gelişmenin son derece memnuniyet verici olduğunu kaydeden Sakarya Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Leyla Ekmen Epözdemir bundan sonra Türkiye’de çocukların hak sahibi bireyler olarak kendi şikâyetlerini ve hak ihlallerini doğrudan kendilerinin en üst düzeyde arayabileceklerini söyledi.

Şimdiye kadar İnsan hakları uluslararası hukukunda Çocuklara hak sahibi bireyler olarak diğer insan hakları sözleşmelerinde olduğu gibi bir uluslararası şikâyet mekanizması ön görülmediğine dikkat çeken Epözdemir, “Bu haksızlık Çocuk Haklarına dair Sözleşmeye ek ihtiyari bir protokolün 2011 sonunda kabulüyle kısmen giderilmiş oldu. Ancak ülkelerin bu ihtiyari protokolü imzalayıp onaylaması gerekiyor ki ülkelerindeki tüm çocuklar bu yeni hak arama yöntemini kullanabilsinler. Türkiye 2012 yılında ihtiyari protokolü imzaladı ancak onaylamamıştı. Sakarya Barosu olarak 20 Kasım Dünya çocuk hakları günü dolayısıyla AKM’de düzenlediğimiz kutlamada katkı vererek katılan Büyükşehir Belediye Başkanımız Zeki Toçoğlu’ndan biz ve katılımcı çocuklar Bu ihtiyari protokolle çocukların Bireysel Başvuru hakkının onaylanması konusunda destek verecekleri sözünü almıştık. OP3-CRC uluslararası koalisyon ile birlikte BM UNICEF Çocuğa karşı şiddeti önleme Ağı yürütme kurulu ve özellikle üyemiz Uluslararası Çocuk Merkezi (ICC) vasıtasıyla sürdürülen lobi çalışmaları ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümetinin bu konudaki öncü olma isteği de meyvesini verdi. CHS Bireysel Başvuru İhtiyari Protokolü 28 Ağustos tarihi itibariyle Sayın Başbakanımızın tam desteğini alarak bizzat kendilerinin imzası ile meclise sunuldu” dedi.

Yakında kabul edileceğini bildikleri protokolün Eylül’ün ikinci yarısında New York’taki özel bir törenle Türkiye’nin onaylayacağını kaydeden Epözdemir açıklamasını şöyle tamamladı: “Türkiye’de çocukların hak sahibi bireyler olarak kendi şikâyetlerini hak ihlallerini doğrudan kendileri en üst düzeyde arayabilecekler! BM UNICEF Doğu Avrupa’da Çocuğa karşı şiddeti önleme Ağı yürütme kurulu olarak çocuğa karşı şiddetin önlenmesine yönelik 7-8-9 Eylül’de İZMİR de yapacağımız toplantıda somut önerilerin konuşulması yanında söz konusu ihtiyari protokolün tanıtılması çalışması da yapılacaktır. Türkiye’de çocukların hak sahibi bireyler olarak kendi şikayetlerini hak ihlallerini doğrudan kendileri en üst düzeyde arama hakkını elde etmesini çocuk hakları açısından çok önemli bir gelişme olarak görüyor ve bu konuda çaba gösteren katkı veren herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.”