CHP “İnsan Hakları İhlalleri Raporu”nu açıkladı

1 Kasım 2012

 

 

Radikal / 01.11.2012
Miray ÇİMEN

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, “Ağustos Ayı İnsan Hakları İhlal Raporu”nu yayınladı. Ağustos ayında 141 insan hayatını kaybetti

MİRAY ÇİMEN

ANKARA – Raporda gün gün “Yaşam Hakkı”, “Kişi Güvenliği”, “Cezaevleri”, “İfade Özgürlüğü”, “Toplantı ve Gösteri Özgürlüğü” ve “Örgütlenme Özgürlüğü” konu başlıklarında yaşanan insan hakları ihlallerine yer verildi. Ağustos ayında 141 insanın ‘hak ihali’ nedeniyle hayatını kaybettiği belirtilen raporun değerlendirme bölümünde Tanrıkulu şöyle dedi:

“Türkiye’deki toplumsal barışı adeta iktidar hırsına kurban eden AKP hükümeti, temel insan hakları alanındaki dramatik tablonun da doğrudan sorumlusudur. Aşağıdaki verilerden de anlaşılacağı üzere sırf Ağustos ayı boyunca 141 insan hayatını kaybetti. Bu ölümlerin 118’i operasyonlar veya PKK’nın saldırıları neticesinde gerçekleşti. Biz CHP olarak, Kürt sorununun çözümünün silahın namlusundan geçmediğini, ölmenin ve öldürmenin hiçbir sorunu çözmediğini vurgulamaktan geri durmayacağız. Toplumsal ve siyasal barış Türkiye’nin öncelikli ihtiyacı olduğu gibi, halkımızın da en temel hakkıdır. Hiçbir iktidarın bu hakkı gasp etmek gibi bir hakkı olamaz.”

Raporda ‘yaşam hakkı’ ihlaleleri gün gün şöyle yer aldı:

 

1 Ağustos: Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nin kırsal kesiminde askeri ekibin geçişi esnasında yola önceden döşenmiş mayının patlaması sonucu 2 şehit oldu.

 

2 Ağustos: Adana’nın Yüreğir İlçesi’ndeki bir protesto gösterisine müdahale eden kolluk güçlerinin kullandığı gaz bombalarından birinin kapsülünün isabet ettiği 11 yaşındaki M.A. ağır yaralanarak yoğun bakıma kaldırıldı. M.A.’nın 2 Ağustos 2012’de beyin ölümünün gerçekleştiği açıklandı. Siirt’in Eruh İlçesi’ne bağlı Bilgili Köyü’nde bulunan jandarma karakoluna düzenlenen saldırı sonucu 2 asker şehit oldu, 13 asker de yaralandı.

 

5 Ağustos: Hakkari’nin Çukurca İlçesi’nin kırsal kesiminde 3 karakola düzenlenen eşzamanlı saldırılar sonucu çıkan çatışmalarda 6 asker ve 2 geçici köy korucusunun şehit olduğu bildirildi. 14 yasadışı örgüt üyesinin öldüğü, 15 asker, 1 geçici köy korucusu ile 5 sivilin yaralandığı ileri sürüldü. Siirt’in Eruh İlçesi’ne bağlı Bilgili Köyü’nde bulunan jandarma karakoluna 2 Ağustos 2012’de düzenlenen ve 2 askerin ölümüyle sonuçlanan saldırıda 2 yasadışı örgüt üyesinin öldüğü açıklandı.

 

6 Ağustos: Muş’un Kızılağaç Beldesi’nin Şenyayla Bölgesi’nde yerde bulduğu cismin elinde patlaması üzerine 8 yaşındaki Sera Yılmaz yaşamını yitirdi. Van’ın Çaldıran İlçesi’ne bağlı Toprakseven Köyü’nden mazot almak için İran sınırına giden 15 yaşındaki Veysi Demir askerler tarafından açılan ateş sonucu öldürüldü.

 

7 Ağustos: Şırnak’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Yekmal Köyü’nde 18 yaşındaki Fuat Sak bulduğu havan mermisinin patlaması sonucu yaşamını yitirdi. Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’ne bağlı Mezra Beldesi’nin kırsal kesiminde çıkan çatışmada bir yasadışı örgüt üyesi yaşamını yitirdi.

 

8 Ağustos: Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’nin Kato Dağı Bölgesi’nde çıkan çatışmada bir asker şehit oldu, 2 asker de yaralandı.

9 Ağustos: İzmir’in Foça İlçesi’nde askeri üsse giden servis otobüsünün geçişi sırasında önceden yola döşenmiş iki patlayıcının patlatılması ve ardından çıkan çatışma sonucu iki asker şehit oldu, 11 asker de yaralandı.

 

12 Ağustos: İzmir’in Karabağlar İlçesi’nde bir polis aracı ile sivil aracın kaza yapmasının ardından çıkan kavgada polis aracında bulunan polis memuru, sivil araçta bulunanlara ateş açtı. Yaralanan 4 kişiden ağır yaralı halde hastaneye kaldırılan Emrah Barlak yaşamını yitirdi. Barlak’ın ölümüne neden olan polis memuru tutuklandı.

 

13 Ağustos: Büyükçekmece İlçesi’nde babasıyla birlikte gözaltına alınan 26 yaşındaki Ali A.’nın Büyükçekmece Polis Karakolu’nda tuvalete giderken kendisine refakat eden bir polis memurunun silahını alıp intihar ettiği öne sürüldü.

 

15 Ağustos: Şırnak’ın Beytüşşebap İlçesi’ndene bağlı Geznah Yaylası’nda 52 yaşındaki Ali Kaya, uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Silah sesini duyanların çadıra geldikleri esnada bir kişinin çadır alanından koşarak uzaklaştığını gördükleri ileri sürüldü.

 

16 Ağustos: Tunceli’nin Pülümür İlçesi’ne bağlı Kızılmescit Köyü’nün kırsal kesiminde çıkan çatışmada bir yasadışı örgüt üyesi öldürüldü.

 

17 Ağustos: Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde silahlı saldırıya uğrayan Ak Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar’ın kardeşi Ramazan Dindar ağır yaralı halde kaldırıldığı Cizre Devlet Hastanesi’nden Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilirken yolda yaşamını yitirdi. Van-Edremit karayolu üzerindeki Edremit konteyner kentin güvenliğini sağlayan polis noktasına açılan ateş sonucu ağır yaralanan 30 yaşındaki polis memuru Abdurrahman Doğan, kaldırıldığı Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

 

20 Ağustos: Gaziantep’teki Karşıyaka Polis Karakolu’nun yakınlarına bırakılan bomba yüklü aracın uzaktan kumanda ile patlatılması sonucu 13 yaşındaki Sena Büyükkonut, 21 yaşındaki Onur Fikret Aker, 21 yaşındaki Duygu Aker, 1 yaşındaki Almina Melisa Aker, 3 yaşındaki Süleyman Alkan, 11 yaşındaki Sevgi Gülperi İnanç, 31 yaşındaki Davut Adak,48 yaşındaki Safi Canbaş, 30 yaşındaki İsmail Daler adlı 4’ü çocuk 9 kişi yaşamını yitirdi, dördü ağır 69 kişi de yaralandı. Hakkari-Van karayolu üzerinde bulunan Kırıkdağ Köyü’nün yakınlarında devriye görevi yapan askeri aracın geçişi sırasında önceden döşenmiş mayının patlatılması sonucu 2 asker şehit oldu, 1 asker de yaralandı.

 

21 Ağustos: Şırnak’ın Besta Bölgesi’nde 19 Ağustos 2012’de askeri birliğin geçişi sırasında önceden döşenmiş mayının patlatılması sonucu yaralanan 23 yaşındaki Astsubay Çavuş Metin Yıldırım tedavi gördüğü Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde şehit oldu.

 

22 Ağustos: Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’ne bağlı Bağlar Köyü ile Zorgeçit Köyü arasındaki kırsal bölgede askeri konvoyun geçişi sırasında önceden döşenmiş mayının patlatılması ve sonrasında çıkan çatışmada 5 askerin şehit olduğu, 7 askerin de yaralandığı açıklandı. Çatışmalarda 16 yasadışı örgüt üyesinin de öldürüldüğü açıklandı.

 

23 Ağustos: Hakkari’nin Şemdinli İlçesi’nde kent merkezinde bulunan emniyet müdürlüğüne ve askeri tugaya düzenlenen saldırı sonucu çıkan çatışmada 5 yasadışı örgüt üyesinin öldüğü, Şemdinli İlçesi’nin Derecik Beldesi’ne bağlı Omurlu Köyü’nde bulunan Omurlu 2. Hudut Tabur Komutanlığı ile Derecik Jandarma Taburu’na düzenlenen eşzamanlı saldırılar sonucu ise Derecik Jandarma Taburu’nda bir askerin şehit olduğu, 5 askerin de yaralandığı bildirildi.

 

26 Ağustos: Şırnak’ın Silopi İlçesi’nin yakınlarından geçen Kerkük-Yumartalık petrol boru hattına düzenlenen saldırı sırasında meydana gelen patlamada bir yasadışı örgüt üyesi öldü.

 

29 Ağustos: Diyarbakır’da Kayapınar İlçesi’ne bağlı Metropol Semti’nde 17 yaşındaki R.A. adlı kişinin, cinsel yöneliminden dolayı babası ve amcası tarafından 14 kurşunla vurularak öldürüldüğü öğrenildi. Olayın ardından annenin Emniyet Müdürlüğü’ne giderek yaşananları anlatması üzerine baba ve amca gözaltına alındı ve çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı.

30 Ağustos: Ankara’nın Keçiören İlçesi’nde, adli bir suçtan dolayı 13 aylık hapis cezası alan ve “denetimli serbestlik” uyarınca her gün karakola imza veren 22 yaşındaki Cem Aygün, “dur” ihtarına uymadığı gerekçesiyle polis ekiplerinin Aygün’ün de içinde bulunduğu araca açtığı ateş sonucu öldürüldü. Cem Aygün’ün vurulduğu arabada 2 kadının olduğu, kadınlardan birinin ağır yaralı ve komada, olduğu öğrenildi. Mardin’in Kızıltepe İlçesi’ne bağlı Şenyurt Beldesi’nden geçen demiryolu civarındaki mayınlı bölgeden geçmeye çalışan bir grup Suriyeli’nin arasında bulunan bir kişinin mayına basması sonucu meydana gelen patlamada, ikisi çocuk 3 kişi öldü, 1 çocuk da yaralandı. Şırnak’ta aşırı hız yapan akrep tipi zırhlı askeri aracın çarptığı motosiklette bulunan 18 yaşındaki Önder Zeyrek olay yerinde, ağır yaralanan 18 yaşındaki Umut Caner ise tedavi gördüğü Şırnak Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.