CHP, Çocuk Tanımının Yapılmasını İstedi

2 Kasım 2011

Haberler / 02.11.2011

Yargıtay’ın tecavüze uğrayan N.Ç’yle ilgili verdiği kararı değerlendiren CHP İstanbul Milletvekili Toprak, “13 yaşındaki kızın kendi rızası ile yaptığı iddiası hiçbir hukuk sistemi ile kabul edilecek iddia değil.” dedi.

Yargıtay’ın tecavüze uğrayan N Yargıtay’ın tecavüze uğrayan N.Ç.’yle ilgili verdiği kararı değerlendiren CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak, “Bu 13 yaşındaki kızın ahlaki kötülüğün farkında olduğu iddiası, kendi rızası ile yaptığı iddiası hiçbir hukuk sistemi ile kabul edilecek iddia değil. O zaman şunu yapalım, yetişkinlere 18 yaş demeyelim, 13 yaşa indirelim.” dedi.

TBMM’de basın toplantısı düzenleyen CHP İstanbul Milletvekili Binnaz Toprak, “Bu karar kabul edilebilir bir karar değildir” diyerek şöyle devam etti:

“Bu 13 yaşındaki kızın ahlaki kötülüğün farkında olduğu iddiası, kendi rızası ile yaptığı iddiasının hiçbir hukuk sistemi ile kabul edilecek iddia değil. O zaman şunu yapalım, yetişkinlere 18 yaş demeyelim, 13 yaşa indirelim, 13 yaşındakiler insanlar yetişkindir diye kanuna yazalım bunu, evlenebilsinler de, ehliyette alabilsinler, oy da kullanabilsinler. O zaman 13 yaşındaki çocuğun da aklı başında hareket ettiğini varsayalım.”

-BAŞBAKAN VE FATMA ŞAHİN’E ÇAĞRI-

Basın toplantısında konuşan Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’e çağrıda bulunarak, “Susmamaya ve tepki göstermeye davet ediyorum.” dedi.

Türkiye’de çocuk tanımının netleştirilmesini isteyen Nazlıaka, çocuk tanımı ile ilgili çelişkiler olduğunu söyledi.

Hukuk sistemini de eleştiren Nazlıaka, “Türkiye’de hukuk sistemi çok çalışmadığı için herkes AİHM’e başvurur hale gelmiş durumdadır. Türkiye’de AİHM’e başvuran 2. ülke konumundadır. 2010 yılında 24.5 milyon avro tazminat Ödemiş bir ülkedir Türkiye” şeklinde konuştu.

N.Ç’nin üniversiteyi okumayı çok istediğini belirten Nazlıaka, “Üniversiteyi okuması konusunda kendisine her türlü desteği vereceğim.” dedi.

-“KARAR DÜZELTME YOLU OLAĞANÜSTÜ BİR YARGI YOLUDUR”-

İzmir Milletvekili Rıza Türmen’de, “Toplumsal utanç duymamız gerektiren çok vahim bir olayla karşı karşıyayız. Olayın vahametini artıran devletin tutumu ve yargının tutumu olmuştur.” dedi.

Yargıtay kararının kesinleştiğine işaret eden Türmen, “Bundan sonra başka bir hukuki süreç var mıdır, karar düzeltme yoluna gidilirse bu süreç vardır. Fakat karar düzeltme yolu olağanüstü bir yargı yoludur.” ifadesini kullandı.

Yargı kararında 13 yaşında bir kızın rızasının olduğundan söz edildiğini ifade eden Türmen, “13 yaşında bir kızın rızası aranmaz. Türkiye’nin taraf olduğu Çocuk Hakları Sözleşmesinde çocukluk yaşı 18’dir. TCK’da 15 yaş ve 15 yaşın üstündekiler için söz konusudur. Adil yargılama problemi vardır, çok uzun sürmüştür.” dedi.

-CHP MECLİS’E TAŞIYACAK-

N.Ç’ye tecavüz eden 26 kişi arasında kamu görevlileri olduğunu kaydeden Türmen, “Bunlar hakkında hiçbir soruşturma açılmamıştır. Bu konuda soru önergesi vereceğiz. Devlet bu kamu görevlileri için bir işlem yapmış mıdır, bunu öğrenmek istiyoruz.” dedi.

-AİHM SÜRECİ-

AİHM’de nasıl bir süreç işleyeceğine yönelik soruya Türmen şöyle yanıt verdi:

“Burada yargının verdiği karar AİHM’de incelenecek. Bir ceza indirimine gidilmiş olması AİHM tarafından kabul edilemez. İkincisi adil yargılama bakımından AİHM’in bir problem bulması ihtimali yüksektir. Dava çok uzun sürmüştür. Yargıtay’da hükmün kesinleşmesiyle taraflara bildirilmesiyle hüküm kesinleşmiştir. AİHM bakımından burada kesinleşmiş bir hüküm vardır. Bundan sonra olağanüstü yola başvurulabilir ve kararın düzeltmesi istenebilir, kararın düzeltmesini savcı da isteyebilir.”

-CHP CİNSEL SUÇLARLA İLGİLİ TEKLİF HAZIRLIYOR-

Bütün cinsel suçlarla ilgili bir inceleme yapılması gerektiğine işaret eden Türmen, “Böyle bir şeyi yapmayı düşünüyoruz, bütün cinsel suçları inceleyen, bütün cinsel suçları yeniden ele alan yasa tasarıları, düzenleme yapmak gerekir diye düşünüyoruz.” dedi.

Bir soru üzerine Türmen, “Yargıçların çocuğu tanıması lazım. Bizim yargı sistemimize henüz tam oturmuş, girmiş değildir.” dedi.

Yargıçların BM Çocuk Hakları Sözleşmesini okumaları ve uygulamaları gerektiğine de dikkat çeken Türmen, “Anayasanın 90. maddesi gereğince Türkiye’nin taraf olduğu sözleşmeler Türk yasalarının önünde gelir, bir çelişki varsa yasalarla bu uluslar arası sözleşmeler arasında sözünü ettiğimiz Çocuk Hakları Sözleşmesi arasında çelişki varsa örneğin çocuk yaşı gibi bir çelişki varsa o zaman bu uluslarası sözleşmenin esas alınması gerekir yargıç tarafından, bu yapılmıyor.” eleştirisinde bulundu.

“AİHM bu davaya öncelik verebilir mi” şeklindeki soruya Türmen, “Öncelik talep edilebilir, önceliği var mı bilemiyorsunuz” yanıtını verdi.

Adalet Bakanı’nın açıklamasının hatırlatılması üzerine Türmen, “Burada bir zihniyet var. Bu eski kanunu da uygulasanız yeni kanunu da uygulasanız bu zihniyet yazılmış. İşin korkunçluğu bir zihniyettir.” ifadesini kullandı.

-“KINIYORUM”-

Basın toplantısının ardından Binnaz Toprak, dün yapılan kapalı grup toplantısıyla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtladı. “KCK’ya yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan Prof. Dr. Büşra Ersanlı ve yayınevi sahibi Ragıp Zarakolu’na destek olmak için bir bildiri yayınlanmasını önerdiğiniz ve bunun tartışma yarattığı ifade ediliyor.” şeklindeki soruya Binnaz Toprak, şöyle devam etti:

“Ben bunu etik bulmuyorum, bu konuları yansıtan her kim ise arkadaşlarımızdan tek tek baktığımda da kimseye konduramıyorum, çünkü etik bir davranış değil, kınıyorum o kadar. Kapalı grup toplantısıydı, demeç vermiyorum adı üstünde kapalı.” – Ankara
(Ankara Haber Ajansı) 3 saat önce.. [3101487]