Cemre tek kurban değil

12 Mart 2014

Cemre tek kurban değil

Hürriyet, Taylan YILDIRIM/DHA, 12 Mart 2014
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/25989112.asp

Uzmanlara göre Türkiye’nin en ölümcül bulaşıcı hastalığı, küçük Cemre’nin de henüz 17 aylıkken canını alan, menenjit…

İZMİR’de, Fenerbahçe Basketbol Takımı’nda kaptanlık yapan milli basketbolcu Nalan Ramazanoğlu ile Arkas voleybol takımı oyuncusu Mustafa Ramazanoğlu’nun 17 aylık kızları Cemre Ramazanoğlu’nun menenjit virüsünden yaşamını yitirmesi, dikkatleri bir kez daha bu rahatsızlığa çevirdi. Ege Üniversitesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof Dr. Zafer Kurugöl, yeterli ölçüde aşı olunmadığı için, Türkiye’deki en ölümcül bulaşıcı hastalığın menenjit olduğunu söyledi.

AŞISI ‘BİZDE’ YOK

Prof. Dr. Zafer Kurugöl, Türkiye’de menenjit hastalığına neden olan ‘pinomokok’ ile ‘Hip’ tipi virüslere karşı aşı olduğunu, ancak ‘meningokok’ tipi için aşı var olmasına rağmen henüz sağlık bakanlığı’nın aşı takvimine alınmadığını dile getirdi. ‘Meningokok’ tipi virüsün Türkiye’de zaman zaman salgın olarak görüldüğünü ifade eden Prof. Dr. Kurugöl, bu virüsün özellikle Afrika’dan ülkemize taşındığına dikkat çekerek, şu bilgileri verdi:

HACILARA UYARI

“Meningokokun, Türkiye’de iki tipi görülüyor, ‘W135’ ve ‘B’. En sık görülen ‘W135’ tipi virüsün ülkemize tek geliş kaynağı hacı adayları. Hacca ya da umreye gittiklerinde, Afrika’dan gelen hacı adaylarından virüsü kapıp Türkiye’ye taşıyorlar. Kendileri korunmak için aşı oluyorlar ama taşıyıcı olmaktan kurtulamıyorlar. Türkiye’ye döndüklerinde virüsler özellikle de torunları için en büyük tehdit oluyor. Bu nedenle bu aşıları çocuklarına da yaptırsınlar.”