Canavarın facebook profile

28 Mart 2011

 

Milliyet / 28.03.2011

 

Kayseri Talas’ta, 1.5 yıl önce Ramazan Bayramı’nda şeker toplamak için evine gelen Ahmet Tuna (8) ve Dilruba Tekin (6) kardeşler ile Türkan Ay’ı (10), katleden Uğur Veli G.’ye ilişkin çarpıcı ayrıntı.

Çocuklardan birine tecavüz eden caninin facebook’ta ‘Derbeder’ lakabıyla açtığı sayfa dikkat çekici. Zanlının facebook’ta eklediği kişilerin çocuklarına ait fotoğraflara yorumlar yazdığı görülüyor.

Hem de 3’lü cinayetten çok çok sonra. Listesinde 99 arkadaşı olan Uğur Veli G.’nin, bu arkadaşlarından 21’inin profilinde, yaşları 2 ila 14 arasında değişen çocuk resimleri var. Bunlardan bir kısmı çocuklara, bir kısmı sanal arkadaşlarının çocuklarına ait.

10 OCAK’TA YAZMIŞ

3 çocuğu katleden Uğur Veli G., bir arkadaşının çocuklarının fotoğrafı altına 10 Ocak’ta ‘gız vay gurban olduklarım vayyy maşşallah yedi binkere süphane allah’ yorumu eklemiş. Başka bir çocuk fotoğrafı için ‘gurban oldum seni yirim gız maşallah büyümüşsün gıııızzzzz’ diye yazmış.

ADLİ TIP’A ULAŞTI

Akşam gazetesinin haberine göre, Yozgat Çayıralan’da gömülü olarak bulunan ve kayıp çocuklara ait olduğu belirtilen kemik ve elbise parçaları ise sabah saatlerinde Keçiören’deki Ankara Adli Tıp Kurumu’na getirildi. İnceleme 1-2 gün sürecek.

MAHALLEDE 1 YIL DOLDU KATLETTİ

Katil zanlısı Uğur Veli G.’ye ilişkin de yeni detaylar ortaya çıktı. Zanlının Talas İlçesi’ndeki binaya, cinayetlerden bir yıl önce yerleştiği ortaya çıktı.

Canavara ilişkin bilgiler şöyle: – 2 Haziran 2003 tarihinde F.Ş. ile evlenen Uğur Veli G., 20 Mart 2006’da eşinden boşandı.

– 2007 yılında Avusturya’da bir süre kalan Uğur Veli G. 18 Eylül 2008 tarihinde, cinayetleri işlendiği Talas İlçesi Yenidoğan Mahallesi’ndeki binaya yerleşti.

YAŞINI 2 YIL BÜYÜTMÜŞ

– Zanlının 1999 yılında mahkemeye başvurarak yaşını büyüttüğü bilgisine de ulaştı. Uğur Veli G.’nin 23 Şubat 1999’da Çayıralan Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvurduğu ve mahkeme kararıyla ‘09.09.1980’ olan doğum tarihini ‘09.09.1978’ olarak değiştirdiği tespit edildi.

– Uğur Veli G.’nin 2010 yılında da Çayıralan İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne başvurarak yeni nüfus cüzdanı aldığı öğrenildi.

‘SAPIKLIK’ TESTİ

POLİS, zanlının pedofili eğilimini tespit için bir dizi taktik uyguladı. Sivil ekipler, 2 ay boyunca katili izledi, parkta, durakta sohbet kurdu. Uzman polisler, tepkisini ölçmek için bazen zanlıya yoldan geçen bir çocuğu gösterip, ‘Ne güzel değil mi?’ gibi sorular yöneltti.

CANAVARI ÇÖZEN SÖZLER

Onlar masumdu mezarları olsun

Polİs, soruşturmada sona gelinince katliam evine girdi. Duvarlara kimyasal maddeler sıkıldı. Özel gözlüklerle 12 saat delil arandı. Çocuklardan birine ait kan izi bulan ekip, Uğur Veli G.’yi gözaltına aldı. O, suçlamayı kabul etmedi. Çocukların fotoğrafıyla sorguya katılan polis ‘Onların geleceği vardı.

Masumdular. Masumiyetlerini kirlettin. Vicdanını kirletme, bir mezarları olsun. En azından arkalarından dua edilmesini sağla’ deyince suçunu itiraf etti.

ÇOCUKLARI ŞEKERLERİYLE GÖMDÜ

Çocukların Yozgat’ın Çayıralan ilçesindeki Yahyasaray Barajı yakınlarında gömüldükleri yerde inceleme yapan polisler çocuklara ait kemik ve elbise parçaları yanında şeker ve şeker kağıtları da buldu.

BAŞUÇLARINDA YASİN OKUDUM:
Vahşeti detaylarıyla anlatan katil zanlısı, cinayetin ardından cesetleri nasıl gizlediğini böyle anlattı: ‘Arabamın yolda kaldığını söyleyerek köylüden kürek istedim. Çocukları üst üste gömdüm. Daha sonra kontrol için tekrar araç kiraladım ve olay yerine gittim. Çocukların üstüne toprak attım. Üçüncü kez motorla gittim. Yasin okudum. Üç bayram gittim çocukların başında dua ettim. Allah’a yalvardım, üzerlerine yattım sessizce ağladım.

KAYSERİ EMNİYET MÜDÜRÜ: FAİLİN YAKALANMASI BİZİ SEVİNDİRDİ

Oktay ENSARİ- Demet ÖZTÜRK/KAYSERİ, (DHA)

KAYSERİ Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın, 1.5 yıldır polisi meşgul eden 3 kayıp çocuğun cinayete kurban gittiği olayın, Ankara’dan gelen özel ekip ve Kayseri polisinin ortak çalışmasıyla aydınlatıldığını söyledi.

Polis Haftası nedeniyle Emniyet Müdürlüğü spor salonunda kan verirken gazetecilerin sorularını yanıtlayan Emniyet Müdürü Aydın, kayıp çocuklar Dilruba ve Ahmet Turna Tekin kardeşlerle Türkan Ay’ı öldüren şüpheli Uğur Veli Gülışık’ın yakalanıp tutuklanmasının, Kayseri polisini de sevindirdiğini anlattı. Emniyet Genel Müdürlüğü Asaliysayiş Daire Başkan Yardımcısı Ercan Taştekin liderliğindeki özel ekibe 3 araç tahsis ettiklerini, kendi yaptıkları çalışmayla ilgili dosyaların verildiğini anlatan Aydın, “Polis polistir. Önemli olan olayın aydınlatılmasıydı. Çalışmalara katılan tüm arkadaşlarımızı kutluyoruz. Kayseri polisi olarak failinin yakalanması bizi sevindirdi” diye konuştu. Cuma Ali Aydın, gelen özel ekibe Talas’daki Emniyet Müdürlüğü Lojmanı’nı tahsis ettiklerini, ancak özel ekibin Polisevi’ndeki VİP salonunda 4 ay kaldığını sözlerine ekledi.

KEMİKLER ADLİ TIP’TA AYRILACAK

Kayseri Emniyet Müdürlüğü Cuma Ali Aydın, Yozgat’ın Çayıralan İlçesi yakınlarındaki gölet kenarındaki çukurdan çıkartılan kemiklerin, hangisine ait olduğunun belirlenmesi için İstanbul’daki Adli Tıp Kurumu’na gönderildiğini söyledi.

Aydın, “Çocukların olay günü bir kameraya yansıyan görüntülerindeki kıyafetleri de incelenerek. Kemikler, öldürülen çocuklar Türkan Ay, Ahmet Tuna Tekin ve kardeşi Dilruba Tekin’e ait şeklinde ayrılacak ve daha sonra Cumhuriyet Savcılığınca ailelere teslim edilecek” dedi.

7 AYRI SUÇTAN YARGILANACAK

Kayseri Kapalı Cezaevi’nde tek kişilik tecritte tutulan ve infaz memurlarınca sık sık kontrol edilen şüpheli Uğur Veli Gülışık’ın 7 ayrı suçtan yargılanacağı ve ruh sağlığının araştırılarak, şizofren kişiliğinin olup olmadığına bakılacağı bildirildi. Bir hukukçu şu bilgileri verdi:

“Şüpheli, TCK’nın 82 maddesindeki 18 yaşından küçük 3 çocuğu öldürmek ve suçu gizlemek için adam öldürmek suçundan 3, Türkay Ay’a tecavüz suçundan TCK’nın 109 maddesi uyarınca 1, her üç çocuğu alıkoyma suçundan 3 olmak üzere toplam 7 ayrı suçtan yargılanacak. Nitelikli adam öldürme suçundan dolayı şüpheli 3 ağırlaştırılmış ömürboyu hapis cezası istemi ile ve diğer suçlardan da ayrı ayrı hapis cezaları istemiyle yargılanacak.”

TECAVÜZ DNA İNCELEMESİNDEN ÇIKMAZ

Aynı hukukçu, Türkan Ay’ın uğradığı ve şüpheli Uğur Veli Gülışık’ın itiraf ettiği tecavüz olayının İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda yapılan kemik incelemesinden belirlenemeyeceğini, cesedin kemiğe dönüşmesi nedeniyle bu bulgunun sadece şüpheli Uğur Veli Gaülışık’ın polis, Cumhuriyet Savcılığı ve nöbetçi hakimlikteki ifadesine göre değerlendirileceğini belirtti.