Çakmakla oyun, faciaya neden oldu

14 Kasım 2011

 

Hürriyet / 14.11.2011

 

M. Akif ERDEM/İSTANBUL (DHA)

 

Pendik’te çakmakla oynayan iki kardeşin çıkardığı yangında 1,5 yaşındaki bebek hayatını kaybetti. İki kardeş ise, anneleri tarafından son anda alevlerin içinden kurtarıldı. Yaralanan iki kardeş ve anneleri hastaneye kaldırıldı.

 

Fatih Mahallesi, Hürriyet Caddesi, Platin Sokak, 4 numarada bugün saat 13.30 sıralarında yangın çıktı. Polisten alınan bilgiye göre çocuklar çakmakla oynarken çıkan yangın kısa sürede büyüdü. Yangın 4 katlı binanın giriş katında bulunan daireyi kaplarken İffet Yıldırım feryat ederek komşulardan yardım istedi.

KOMŞULAR YARDIMA KOŞTU

İffet Yıldırım çocukları Muhammet (6) ve Hamza’yı (4) alevlerin arasında alarak dışarı çıktı. Annenin feryadını duyan komşuları ve binanın dış cephesini kaplamak için çalışan işçiler yangın çıkan daireye koştu. Komşular içeri girdiklerinde beşikte bulunan 1.5 yaşındaki Berat’ın cansız bedeniyle karşılaştı.

Yardıma koşan komşulardan birisi, “Feryat üzerine yardıma koştum çocuk hayatını kaybetmişti” dedi. Yardıma koşan adamın yangın nedeniyle ellerinde yanıklar oluştu. Binanın dış cephesinde çalışan işçilerden biri de, “Dumanları görünce yardıma koştuk, çocuklar dışarı çıktı ama birisi hayatını kaybetti” diye konuştu. Olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi gelirken, itfaiye erleri yangının çıktığı dairede başka bir çocuk olma ihtimaline karşı odayı didik didik aradı.

MİNİK BERAT’IN CESEDİ MORGA KALDIRILDI

Yıldırım ailesinin yakınları gözyaşı dökerken polis ekipleri yangın çıkan dairede inceleme yaptı. Yapılan incelemenin ardından 1,5 yaşında yanarak hayatını kaybeden minik Berat’ın cesedi bir komşularının kucağında ambulansa konularak Pendik Devlet Hastanesi’nin morguna kaldırıldı.

Vücutları çeşitli yerlerinde yanan İffet Yıldırım ile çocukları Muhammet ve Hamza, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Tedavi Merkezi’nde tedaviye alındı. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.