Çakmak gazı, 18 yaşından küçüklere satılamayacak

21 Ocak 2011

Radikal / 20.01.2011

Sağlık Bakanlığı, son bir yılda 6 çocuğun ölümüne, 10 kişinin de yaralanmasına neden olan çakmak gazına yasak getirdi.

Bakanlığa bağlı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Zaman’ın 14 Kasım 2010’da yayınladığı ‘Çocukların ölümüne sebep olan çakmak gazı, işportada satılıyor’ haberi üzerine çakmak gazının üretiminden satışına kadar denetlenmesi için harekete geçti.

Yaklaşık iki ay önce başlatılan çalışma tamamlandı. Bakanlık Bilim Komisyonu’nun aldığı kararlar kapsamında hazırlanan genelge 31 Aralık 2010 tarihinde tüm valiliklere gönderildi. Buna göre çakmak gazı artık 18 yaşından küçüklere satılamayacak ve gaz tüplerinin üzerine ’18 yaşından küçüklere satılması sakıncalıdır’ yazılacak. Bu zararlı madde, açıkta ve işporta tezgahlarında da boy gösteremeyecek. Kurallara uymayanlara Kabahatler Kanunu gereğince 143 lira idari para cezası kesilecek.

Uçucu Maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunmasına Dair Kanun kapsamındaki 5 Ağustos 2010 tarihli yönetmeliğe göre uçucu maddelerin 18 yaşından küçüklere satılması yasak. Sağlık Bakanlığı, yönetmeliği çakmak gazını da kapsayacak şekilde yeniden düzenleyecek. (Zaman)