Çadır kentte yangın

8 Ocak 2013

 

DHA / 08.01.2013

 

Suriyeli sığınmacıların barındığı Süleyman Şah Konaklama Tesisleri’ndeki bir çadırda çıkan yangında 1 çocuk öldü. 2’si çocuk 5 kişi de yaralandı.

Hadi KURT – Ömer ŞULUL– ŞANLIURFA- DHA

 

ŞANLIURFA’nın Akçakale İlçesi’nde bulunan Suriyeli sığınmacıların barındığı Süleyman Şah Konaklama Tesisleri’ndeki bir çadırda yangın çıktı. Elektrikli sobanın devrilmesi sonucu çıkan yangında çadırda bulunan 5 yaşındaki Eye Ragi isimli çocuk öldü, 2’si çocuk 5 kişi ise yaralandı.

Yangın, saat 00.30 sıralarında Suriye sınırındaki Akçakale’de bulunan çadır kentte meydana geldi. Ülkelerindeki iç karışıklıktan kaçarak Türkiye’ye sığınan yaklaşık 27 bin Suriyeli’nin kaldığı Süleyman Şah Konaklama Tesisleri’nde kalan Ragi ailesinin yaşadığı çadırda elektrikli sobanın devrilmesi sonucu yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyen yangına, diğer sığınmacılar, görevliler ve çadır kentte bulunan itfaiye ekibi müdahale etti. Yapılan müdahaleyle söndürülen yangının ardından çadırda bulunan Ragi ailesinin 6 ferdi ambulanslarla Akçakale Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Acil serviste ilk müdahalesi yapılan yaralılardan 5 yaşındaki Eye Ragi isimli kız çocuğu kurtarılamayarak öldü. Yangında vücutlarının değişik yerlerinde yanık oluşan Ragi ailesinin 2’si çocuk 5 ferdi ise ilk müdahale sonrası ambulanslarla Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesi’ne sevk edildi.

Şanlıurfa’ya getirilen yaralıların da hayati tehlikelerinin bulunduğu bildirildi.

ÖLÜ SAYISI 2’YE ÇIKTI

Akçakale İlçesi’nde, Suriyeli sığınmacıların barındığı çadırda çıkan yangında ağır yaralanan 15 yaşındaki Şaat Ragi de kurtarılamadı. Böylece ölü sayısı 2’ye yükseldi. Tedavisi süren 4 kişiden 3’ünün hayati tehlikesinin sürdüğü açıklandı.

Akçakale’de bulunan ve 27 bin Suriyeli’nin kaldığı Süleyman Şah Konaklama Tesisleri’nde Ragi ailesinin kaldığı çadırda gece yarısı yangın çıktı. Elektrikli sobanın devrilmesi sonucu çıkan ve görevlilerin müdahalesi ile söndürülen yangında ağır yaralanan Ragi ailesinin 6 ferdi hastaneye götürüldü. Akçakale Devlet Hastanesi’ne götürülen yaralılardan 5 yaşındaki Eye Ragi acil serviste ölürken, 2’si çocuk 5 kişi ise, Şanlıurfa’ya sevk edildi. Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesi’nde tedavisi süren yaralılardan Şaat Ragi de yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamayarak öğle saatlerinde yaşamını yitirdi. Halen tedavisi süren 4 kişiden 3’ünün de vücutlarında ciddi yanıklar bulunduğu ve hayati tehlikelerinin sürdüğü kaydedildi.