Büyükşehir Belediyesi’nden İnsan ve Çocuk Konferansı

24 Kasım 2013

Beyaz Gazete / 24.11.2013

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘İnsan olmanın çocuk hali’ konulu konferansa katılan Dr. Uğur Özdemir “İnsanlığı sevmek çocuğu sevmekle başlar.

“Çocukların yaşamlarına saygı gösterelim” dedi.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları günü kapsamında ‘İnsan olmanın çocuk hali’ konulu konferans düzenledi.

Çocuk Hakları konusunda toplumda farkındalık yaratmak amacıyla AKM Perge Salonu’nda düzenlen etkinlikte Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Uğur Özdemir, Antalyalı ebeveynlere insan, yaşam, çocukluk ve çocuk hakları konusunda önemli bilgiler verdi. Birleşmiş Milletler UNİCEF Türkiye Ulusal Danışmanlığı görevini de yürüten Özdemir, çocukların ve insanların yaşam hakları üzerinde süregelen sorunlar üzerine örnekler verdi.

BİLİNÇLİ OLMALIYIZ

Her bireyin öncelikle yaşamın anlamını fark etmesi gerektiğini ifade eden Dr. Uğur Özdemir, “Öncelikle bir insanın yaşamın kendisi için, eşi ve dünyaya getirdikleri çocukları için ne anlama geldiğini yeni baştan sorgulaması gerek. Bu biraz çocuğa, biraz da insanın kendine sahip çıkmasıdır. Yaşamak istediğimiz hayatı, aile ve çocuğa sahip olarak nasıl yaşıyoruz. Bunların bilincine varmalıyız” diye konuştu.

SUÇ ORANI ÜZÜCÜ

Çocuk hakları ile ilgili Türkiye’de yürütülen çalışmalar hakkında da bilgiler veren Dr. Uğur Özdemir, UNİCEF’deki çalışmalarından rakamsal bilgiler aktardı. 2010’lu yıllardan itibaren Türkiye’de suça bulaşma noktasında olan çocuk sayısının 100 bine yaklaştığını belirten Özdemir, “çocuklara yapılan suç unsuru bu rakamdan daha fazla. Bu acı olay, her zaman çocuklara bayram yapma onurunu yaşayan toplumda gerçekleşiyor. Kişilerin bireysel karakterlerinin yüzde 70’i ilk üç yaşına kadar atılıyor. Günümüzde topluma patolojik korku salan insanlar muhtemelen çocukluk yıllarında çok büyük travmalar yaşamıştır. Bilim bunu diyor.”

ÇOCUKLARA SAYGI GÖSTERİN

Çocukluk çağının insan yaşamındaki önemine değinen Dr. Uğur Özdemir, “Sağlıklı birey olabilmek, çocukluk çağını o çağa özgü özelliklerle yaşamaktan geçer” dedi.

Çocukların yaşamlarına ebeveynler olarak saygı gösterilmesi gerektiğine dikkat çeken Özdemir, “Çocukluk büyük insanın küçük hali değildir. Onların beyinleri, hisleri, algıları, duyguları başka çalışır. Çocukluk tümüyle kendine özgü bir dönemdir” şeklinde konuştu.

Çocuklukta oyun, masal, sevgi ve ilginin önemli olduğunu vurgulayan Özdemir, kişinin çocuğu anlayabilmesi için kendi çocukluğu ile barışık olması gerektiğini söyledi.

Dr. Uğur Özdemir, “Hayatta çocuğunuzla geçirilecek zaman kadar değerli bir şey yok. Aile bütünlüğünü bir arada tutmanız ve çocuğu sevebilmeyi bilmek çok önemli. İnsanlığı sevmek çocuğu sevmekle başlar” dedi.
Kaynak: İHA