Bursa’da ‘koku’ öğrencileri hastanelik etti

20 Mart 2014

Bursa’da ‘koku’ öğrencileri hastanelik etti

Radikal, CİHAN, AA, 20 Mart 2014
http://www.radikal.com.tr/turkiye/bursada_koku_ogrencileri_hastanelik_etti-1182305

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘ın 30 Mart yerel seçimleri için miting düzenleyeceği Bursa, güne ‘koku’ paniği ile başladı. Sebebi henüz bilinmeyen gaz kokusu şehrin doğu tarafında büyük ölçüde hissedildi. Bazı esnaflar dükkanları terk edip sokağa çıkarken vatandaşlar ‘155 Polis İmdat ve 187 Doğalgaz’ hattını ihbar yağmuruna tuttu. Yıldırım ilçesinde birçok okulda ise rahatsızlanan öğrenciler ambulanslarla hastaneye taşındı. Ders sırasında baş ağrısı hisseden öğrenciler durumu öğretmenlerine bildirdi. Okul bahçesine çıkan öğrencilerden bazıları baygınlık geçirince durum 112 Acil Servis’e iletildi. Birçok okuldan onlarca öğrenci ambulanslarla Şevket Yılmaz Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Şevket Yılmaz Çocuk Hastanesi’ne götürüldü. Öğrencilerden bazıları karınlarını tutarken bazıları ise hastaneye sedye ile taşındı. Öğrencilerin şehre yayılan gaz kokusundan etkilendikleri öne sürüldü.
Bursagaz, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, kokunun doğalgaz kaynaklı olmadığı belirtildi. Açıklamada, “Kestel tarafından başlayıp şehrin batı yakasına doğru ilerleyen koku birimlerimiz tarafından kontrol edilip, doğalgazdan kaynaklanmadığı tespit edilmiştir. Konuyla Bursa Emniyet Müdürlüğü ekipleri ilgilenmektedir” açıklamasını yaptı.

‘KİMYASAL SAKLAMA KABI YANLIŞLIKLA AÇILDI’

Endişeli bekleyişin ardından kaynağı belirlenemeyen kokunun, Kestel’de bulunan bir sanayi kuruluşunda bir kimyasalın saklama kabının “yanlışlıkla” açılmasından kaynaklandığı, tehlike arz eden bir durumun olmadığı duyuruldu. Kestel ilçesindeki bir sanayi kuruluşunda bulunan kimyasal saklama kabı “yanlışlıkla” açıldı. Buradan yayılan kokudan etkilenen merkez Yıldırım ilçesi Yiğitler Mahallesi’ndeki ilk ve orta dereceli okullarda okuyan 70 dolayında öğrenci; baş ağrısı, bulantı ve kusma şikayetiyle hastaneye kaldırıldı.
İnsan hayatı açısından tehlikeli bir durumun bulunmadığı, öğrencilerin koku üzerine psikolojik anlamda etkilendikleri savunuldu.
Kokunun kaynaklandığı sanayi kuruluşunun yazılı açıklama ile kamuoyunu aydınlatacağı belirtildi.