Bursa Barosu’ndan çocuk hakları açıklaması

22 Kasım 2013

www.bursadabugun.com / 22.11.2013

Çocuk Hakları Sözleşmesinin BM Genel Kurulu’nda 20/Kasım/1989 tarihinde oybirliği ile kabul edildiği gün, tüm dünya çocukları için ‘Çocuk Hakları günü olarak kutlanmaktadır.

Sözleşmenin kabulünden bu güne kadar Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin hayata geçmesi yolunda önemli başarılar kaydedilmiş olsa da, halen çocuk hakları konusunda yapılması gerekenler bulunuyor. Tüm dünyada çocukların karşı karşıya kaldıkları hak ihlalleri ne yazık ki devam ediyor. Dünyanın pek çok yerinde çocuklar işkence ve kötü muameleyle karşı karşıya kalıyor, kötü koşullarda alıkonuluyor, ölüm cezasına mahkum ediliyor, savaşlar ve silahlı çatışmalarda kendileri ve yakınları öldürülüyor, tecavüz ve işkence gibi korkunç savaş suçlarında mağdur oluyorlar. Milyonlarca çocuk yoksulluk yüzünden ihmal ve istismara uğruyor, sokaklarda yaşamak zorunda bırakılıyor.

Türkiye’deki çocuklar da ne yazık ki, dünyadaki tüm çocuklarla birlikte aynı sorunlarla, ihlallerle ve suistimallerle karşı karşıyalar.

BİZ BİR KERE DAHA HAZIRLANAN YENİ ANAYASA BAŞTA OLMAK ÜZERE GEREK MEDENİ KANUNDA, GEREK CEZA KANUNUMUZDA ve GEREKSE ÇOCUK KORUMA KANUNUMUZDA YAPILACAK DÜZENLEMELERLE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİ GERÇEK ANLAMDA TEMEL ALINMASINI VE BİRLEŞMİŞ MİLLETLER ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİ’nin temel dört ilkesi olan

– çocuklara karşı her türlü ayrımcılığın önlenmesi,
– çocuğun yaşama ve gelişmesi
– çocuğun öncelikli yararı ve korunması ve
– çocuğun katılımına
ilişkin kalıcı politikalar oluşturulması, tüm uygulamaların bu yönde geliştirilmesi gerektiğini söylüyoruz.

Ayrıca Bursa Barosu Çocuk Hakları komisyonu olarak Çocuk Hakları Günü vesilesi ile Bursa a halkına ve kamuoyuna sesleniyoruz;

Çevrenizde bir çocuk veya çocuğunuz;
* Şiddet görüyor veya İhmal ve istismara uğradıysa,
* Çalıştırılmaması gereken yaşta zorla çalıştırılıyorsa,
* Eğitimine devam edemiyorsa,
* Anne -baba ile görüşemiyorsa,
* Çocuk ticaretine, fuhuşa ve pornografiye maruz kalmışsa
* Cinsiyeti, dili, dini, ırkı, sebebiyle ayırımcılığa uğruyorsa,
* Nüfus kaydında sorun varsa
* Devam eden bir davada avukata ihtiyacı varsa hukuki yardım ve destek için lütfen bizlere ulaşın.