Bulgaristan’ın bir bölümünü Türkiye’nin toprağı olarak gösteren haritalara ilişkin basın açıklaması

8 Haziran 2012


 08.06.2012

Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği, İstanbul’daki okullarda eğitim malzemesi olarak dağıtılan bir CD’de bulunan haritaya ilişkin olarak Bulgaristan basınında yeralan haberler hakkında Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünce yapılan açıklamayı desteklemektedir.

 

Büyükelçilik, 2009 yılında İstanbul’da yerel bir eğitim projesi çerçevesinde hazırlanan bir CD’nin, içinde yeralan bir haritanın hatalı olduğunun anlaşılması üzerine o tarihte toplatılmış ve ilgili makamların yapılan hatadan dolayı duydukları üzüntüyü zamanında kamuoyuyla paylaşmış bulunduklarını bildirir.

 

Ancak asıl önemli olan husus, Türkiye’nin hiçbir komşusundan toprak talebi olmadığı gerçeğidir. Türkiye, tüm komşularının ve bu meyanda Bulgaristan’ın toprak bütünlüğüne, siyasi birliğine ve bağımsızlığına saygılıdır. Dost ve müttefik Bulgaristan ile olan ortak sınırımız yaklaşık 100 yıl önce, İkinci  Balkan Savaşının sonunda 29 Eylül 1913 günü imzalanan İstanbul Anlaşmasıyla belirlenmiştir.

 

Bulgar kamuoyunun, geçmişte yapılan yerel bir hatayı yeterli araştırma yapmaksızın yeni bir gelişme olarak yansıtan haberlere değil, yukarıda kayıtlı maddi gerçeğe itibar edeceğine inancımız tamdır.

 

http://sofya.be.mfa.gov.tr/ShowAnnouncement.aspx?ID=154858