Bugün karne günü

17 Haziran 2011

NTVMSNBC / 17.06.2011

Ve karne günü geldi çattı. İlk ve ortaöğretim öğrencileri karne heyecanın ardından bugün yaklaşık 3 ay sürecek yaz tatiline çıkacaklar.

ANKARA – İlköğretim ve ortaöğretim okullarındaki yaklaşık 16 milyon öğrenci, bugün karne alacak.

Öğrenciler, 180 iş günü ve yaklaşık 8 ay süren eğitim-öğretim yılı maratonunun yorgunluğunu 3 ay sürecek yaz tatilinde atacak.

2010-2011 eğitim-öğretim yılı 20 Eylül 2010’da başlamış, öğrenciler 28 Ocak-14 Şubat 2011 tarihleri arasında yarıyıl tatili yapmıştı.

İlköğretim ve lise son sınıf öğrencileri mezun olmanın yanı sıra, yaz tatilinde her yıl olduğu gibi sınava girme, sınav sonucu öğrenme, tercih yapma ve kayıt heyecanı yaşayacak.

Lise son sınıf öğrencilerinin bazıları, 2010-2011 eğitim-öğretim yılının sona erdiğinin ertesi gün ve pazar günü ile sonraki hafta sonu, Lisans Yerleştirme Sınavları’na katılacak.

İlköğretim öğrencilerinden 7. sınıflar 5 Haziran’da, 8. sınıflar ise 4 Haziran’da Seviye Belirleme Sınavları’na (SBS) katılmıştı. İlköğretim 8. sınıfların katıldığı SBS sonuçları 7 Temmuz’da açıklanacak. İlköğretim 7. sınıfların sınav sonuçları ise 5 Ağustos’ta açıklanacak.

2011-2012 eğitim-öğretim yılı, 19 Eylül 2011 Pazartesi günü başlayacak. Okula yeni başlayacak anaokulu ve ilköğretim birinci sınıf öğrencileri 12-16 Eylül tarihleri arasında ”uyum programı”na alınacak.

BAKAN ÇUBUKÇU:

“ÖĞRENCİLERİN KARNELERİNDEKİ NOTLAR ELBETTE ÖNEMLİ. ANCAK ASIL ÖNEMLİ OLAN HER KOŞULDA ÇOCUKLARIMIZA DUYDUĞUMUZ GÜVEN VE DESTEK”

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, hiçbir öğrencinin eğitim hakkından mahrum kalmasına ve başarısız addedilmesine göz yumamayacaklarını belirterek, ”Öğrencilerin karnelerindeki notlar elbette önemli. Ancak asıl önemli olan her koşulda çocuklarımıza duyduğumuz güveni ve desteği sürdürmektir. Çocuklarımızın karnelerindeki istenmeyen notların telafisi her zaman mümkündür” dedi.

Fatih’teki Hekimoğlu Alipaşa İlköğretim Okulunda düzenlenen 2010-2011 eğitim-öğretim yılı kapanış ve karne dağıtım törenine katılan Bakan Çubukçu’yu, öğrenciler Türk bayrakları sallayarak karşıladı.

Çubukçu, törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

”İnanıyorum ki çocuklarımız bir yıl boyunca ellerinden gelen gayreti gösterdiler. Bizler de her çocuğumuzun mutlu olması, sağlıklı bir ortamda büyümesi, bilgi-beceri ve değer sahibi olması için el birliğiyle, gönül birliğiyle çalıştık. Bugün artık çocuklarımız, daha özgür ortamlarda, daha iyi imkanlarla eğitim-öğretim görüyorlar. Toprağa attığımız tohumların filizlendiğini, okul öncesi eğitimden mesleki eğitime, yüksek öğrenime kadar eğitimin göstergelerinin her geçen gün yukarıya yükseldiğini mutlulukla gözlemlemekteyiz.

‘Ülkemizin en büyük değeri, en büyük hazinesi sizlersiniz. Hiçbir öğrencinin eğitim hakkından mahrum kalmasına, başarısız addedilmesine göz yumamayız. Eğitim hakkına ulaşmak kadar bu hakkı en iyi imkanlarla, öğretmenlerimizin ve eğitimcilerin hassasiyet ve sorumluluğuyla sürdürmeniz de bizler için çok önemli. Bazılarınızın karnelerinde arzu edilmeyen notlar olabilir. Bunun her zaman telafisi mümkün. Asıl önemli olan her koşulda sistemli ve düzenli çalışmayı sürdürmeniz ve kendinizi her bakımından küresel dünyanın gerektirdiği koşullarla donatmak üzere gayret göstermenizdir.”

Konuşmasında öğretmenlere de seslenen Bakan Çubukçu, ”Öğrencilerinizi çağın gereklerine uygun yetiştirmek amacıyla her yıl olduğu gibi bu yıl da zor koşullar altında çalıştınız. Eğitimde feda edilecek tek çocuğun dahi olmadığı, her çocuğumuzun farklı özelliklere sahip olduğu bilinci içerisinde onları yetenekleri doğrultusunda yetiştirmek yolunda gösterdiğiniz çaba her türlü değerin üstünde. Atatürk’ün veciz bir şekilde ifade ettiği gibi ‘Öğretmenler, gelecek nesil sizin eseriniz olacaktır’ sözünün bilincinde olan sizlere çok güveniyoruz.

Öğrencilerin karnelerindeki notlar elbette önemli. Ancak asıl önemli olan her koşulda çocuklarımıza duyduğumuz güveni ve desteği sürdürmektir. Çocuklarımızın karnelerindeki istenmeyen notların telafisi her zaman mümkündür. Onlara doğru rehberlik yapıp yanlarında olduğumuzu hissettirdiğimizde çocuklarımız da çalışmaları ve yetenekleri doğrultusunda hayallerini gerçekleştirip toplumdaki yerlerini alacaklardır.”

”HER ÇOCUK BAŞARIR” ÇALIŞMASI

Eğitim sürecinde çeşitli nedenlerle geride kalmış ve desteğe ihtiyaç duyan çocukların da gelecek yıl ülke genelinde uygulanacak ”Her Çocuk Başarır” çalışmasıyla daha fazla eğileceklerini aktaran Çubukçu, ”Eğitim-öğretimde sorunlar yaşayan çocuklarımız yitirdikleri güveni yeniden kazansınlar ve eksik öğrenmelerini tamamlayarak başarılı olacaklarına dair inançlarını pekiştirsinler istiyoruz. Tek tek her çocuğumuzun başarısı, mutluluğu, sağlığı ve geleceğe güvenle bakması ile aydınlık geleceğimize doğru yürüyeceğiz” şeklinde konuştu.

Çubukçu, çocukların başarısızlığı karşısında yapılması gerekenin bunun nedenlerine inmek ve onları başarabileceklerine inanmak olduğunu vurgulayarak, ”Bizler bu inançla çalışmalarımızı sürdürüyoruz ve çocuk dostu öğrenme ortamları oluşturmak, ilköğretim kurumlarımızın çocuklar için cazibe merkezi haline gelmesini sağlamak için yeni adımlar atıyoruz” dedi.

Öğretmenlerin ve okul yöneticilerin de yaptıkları işten mutluluk duydukları ve kendilerini geliştirmeleri için daha iyi fırsatların sunulduğu sağlıklı, güvenli ve kendi kendilerine yetebilen kurumlar oluşturmanın temel öncelikleri arasında yer aldığını aktaran Çubukçu, öğrencilere, öğretmenlere ve velilere iyi bir tatil geçirmeleri dileğinde bulundu.