Bugün dünya kız çocukları günü ve 63 milyon çocuk gelin var

11 Ekim 2013

Özgür Gündem / 11.10.2013
AMED – DİHA

Dünya genelinde kız çocuklarına yönelik ayrımcılığın belirgin şekilde görüldüğü eğitim, beslenme, yasal haklar, sağlık, şiddet gibi alanlar ile ilgili Türkiye, Kanada ve Peru gibi ülkelerin sivil toplum örgütlerinin öncülüğü, özel çabası ve kampanyaları ile 10 Aralık 2011 tarihinde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreterliği, 66/70 sayılı önergesiyle 11 Ekim tarihini dünya genelinde “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak benimsedi. İlk yılda teması “Çocuk evlilikleri” olan “Dünya Kız Çocukları Günü”nün bu yılki teması ise “eğitim” olarak belirlendi. Uluslararası Kadın Araştırmaları Merkezi (International Center for Research on Women, ICRW) verilerine göre ise, bugün 63 milyon olan çocuk gelin sayısı 10 yıl sonra 100 milyona ulaşacak. Dünyada her gün 25 bin kız çocuğu evlendiriliyor.

Evlilik özendiriliyor

Başta Türkiye olmak üzere bir çok ülkede kız çocukları halen sömürülmeye devam ediliyor. Orta Asya ve Uzak Doğu Asya ülkelerinde çok küçük yaştaki kız çocuklarının tıpkı Ortaçağ’da olduğu gibi fuhuş pazarına sürüklendiğini belirten Av. Reyhan Yalçındağ, köle tacirleri tarafından alıkonulan kız çocuklarının başka ülkelerde pazarlandığına dikkat çekti. “Çocuk gelinler” trajedisinde de kız çocuklarının mağdur edildiğini belirten Yalçındağ şöyle devam etti: “Ergenlik çağına gelen kız çocuklarının orta öğrenime devam eden sayısı da hızla düştü. Kız çocukların sayısı düşerken erkek çocukların sayısı daha artıyor. AKP bunlarla mücadele etme yerine, liselerde evliliğin önünü açaçak düzenlemeler yaptı. AKP evliliği özendirici hale getiriyor.”

Pozantı gerçeği var

Türkiye’de çok sayıda çocuğun cinsel istismara maruz kaldığını ifade eden Yalçındağ, “Türkiye’de sadece kız çocukları değil, erkek çocuklar da cinsel istismara maruz kalıyor. Biz bunu Pozantı vahşetiyle gördük. Pozantı Cezaevi’nde Kürt erkek çocukları tecavüze uğradı. O çocukların içinde intihara teşebbüs edenler de oldu, tahliye edildikten sonra dağın yolunu tutanlar oldu” dedi. Yalçındağ, çocuklara yönelik cinsel istismar ve fiziki şiddete karşı caydırıcı önlemin alınmadığı bir ülkede demokrasiden bahsedilemeyeceğini vurguladı. 2012 yılında BDP’li kadın milletvekilleri ile birlikte çalışma yürüttüklerini ve onlar aracılığıyla Meclis’e, çocuğa yönelik cinsel istismarlar ile ilgili verilecek cezaların ağırlaştırılması ve faillerin hiçbir biçimde indirimlerden yararlandırılmayacak şekilde hükümler getirilmesi başlığında yasa teklifinde bulunduklarını hatırlatan Yalçındağ, “Fakat hiçbiri kabul edilmedi. Çocukların ev ve çevreden gördüğü şiddet ve cinsel istismar durumlarında en önemli görev öğretmenlere düşüyor, çocukların yaşadıklarını onlara anlatma ve aktarma bakımından kendilerini rahat hissetmeleri için ortam sağlamaları gerekiyor” diye konuştu.

Pedallar kız çocukları için

Çocuk Gelinlere Hayır Platformu kız çocuklara yönelik ayrımcılık, şiddet ve istismara dikkat çekmek, toplumsal konumlarının güçlendirilmesine ve insan haklarının önemine vurgu yapmak için bisikletlerle Ankara sokaklarına çıkıyor. 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’nün kız çocukları için bir bayram değil, eşitsizlikle mücadele günü olarak bilinmesi gerektiğini bildiren Çocuk Gelinlere Hayır Platformu, taleplerini şöyle sıralıyor: “Kız çocuklara yönelik ayrımcılık, ihmal ve istismarın ortadan kaldırılması için kararlı bir devlet politikası benimsenmesini, çocuk yaşta evlilikleri önlemek için, yasal evlilik yaşının yükseltilmesi dahil gerekli bütün önlemlerin bu çerçevede alınmasını, çocuk yaşta evliliklerin suç olduğunu, kabul edilebilir olmadığını topluma anlatmak için toplumsal işbirliğinin harekete geçmesini istiyoruz.”