Bu sefer çocuklar denetledi

25 Mart 2011

Hürriyet / 25.03.2011

Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi üyeleri, Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi’nde (AŞTİ), gıda satışı yapanlarla, otobüs firmalarını denetledi.

Çocuk Meclisi’nin ilk olarak 2005 yılında yürürlüğe giren çocuk zabıtalar uygulaması kapsamında çocuklar bugüne kadar Ankara’nın farklı noktalarında denetimlere çıkarak, belediye zabıta ekipleri eşliğinde denetimlere katılıyor ve uygulamaları bizzat sahada öğrenme imkanı elde ediyorlar.

Bugüne kadar Zafer Çarşısı, Et Entegre Tesisleri, Toptancı Hali, Güven Park dolmuş durakları gibi pek çok noktada denetimlere katılan çocuklar, Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi’nin Tüketiciyi Koruma Haftası dolayısıyla aldığı karar doğrultusunda, Çocuk Meclisi Başkanı Umut Bayraktar ve beraberindeki ekiple AŞTİ’de denetimlerde bulundu.

Ceza kestiler

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çocuk Meclisi İdarecisi Neslihan Kalcı ve idareci yardımcısı Damla Anter gözetiminde AŞTİ Zabıta Karakolu’na zabıta kıyafetleriyle gelen çocuk meclisinin 5 üyesi, zabıta yetkililerinden AŞTİ’deki faaliyetleri, sorumluluk alanları ve görevleriyle ilgili bilgiler aldı.

Daha sonra AŞTİ’de faaliyet gösteren, lokanta ve büfe gibi gıda satışı yapan yerlerde denetimlerde bulunan çocuklar, yiyeceklerin son kullanma tarihlerini ve işletmelerin mutfaklarını, teftiş defterlerini titizlikle inceledi.
Bir işyerine, açıkta gıda satışı yaptıkları için uyarı veren çocuk zabıtalar, bir işyerine de ecza dolabı görünür yerde olmadığı için Kabahatler Kanunu çerçevesinde 75 lira para cezası verdi.