Bu kez çocuk gelinler için dans!

4 Mayıs 2013

 

Vatan / 04.05.2013

 

Kadınlar bi kez daha ‘eller havaya’ diyor

 

Özge CİĞİT / HABER MERKEZİ

 

Sevgililer Günü’nde kadına karşı şiddete karşı çıkmak için dans eden kadınlar bu kez ‘çocuk gelin’ sorununu gündeme taşımak amacıyla ‘eller havaya’ diyor.

14 Şubat Dünya Sevgililer Günü’nde ‘kadına şiddete dur demek için’ dans eden kadınların gündeminde bu kez ‘çocuk gelinler’ var.

İstanbul’daki organizasyonun adresi 26 Mayıs’ta yapılacak Arnavutköy Şenliği. Organizasyonu Beşiktaş Kent Konseyi Kadın Meclisi ile Girne Amerikan Üniversitesi ortaklaşa düzenliyor. ‘Çocuk yaştaki gelin ve annelerin sorunlarına dikkat çekmek için dans hazırlıklarına başlayan kadınlar salı-çarşamba günleri, Akatlar Kültür Merkezi’nde, cumartesi-pazar günleri ise Beşiktaş Belediyesi Levent Binası’nda bir araya geliyor. Etkinliğin dans şarkısı ise Whitney Houston’dan “ I’m Every Woman” olacak.

Sayıları 63 milyon

Uluslararası Kadın Araştırmaları Merkezi (International Center for Research on Women) verilerine göre dünyada 63 milyon olan çocuk gelin var. Önlem alınmazsa bu sayı 10 yıl sonra 100 milyona ulaşacak. Türkiye’de ise çocuk gelinlerin sayısı 181 bini aşmış durumda. Dünyada çocuk gelin oranlarına bakıldığında Avrupa ülkeleri arasında en yüksek oran Gürcistan’da yüzde 17 olarak görülürken, ikinci sırada yüzde 14 oranıyla Türkiye, ardından yüzde 10 oranıyla Ukrayna geliyor.