Boş sınıfta ölü bulundu

21 Eylül 2013

CNN Türk / 21.09.2013

Mardin’in Kızıltepe ilçesi Cumhuriyet İlkokulu 2’nci sınıf öğrencisi 7 yaşındaki Reşat Kino, okulun boş sınıfında bir dolabın üzerine devrilmesi sonucu öldü.

(DHA) — Dün okulun dağılmasından sonra eve gelmeyen Reşat Kino’nun babası İsa Kino, okula gidip yetkililere çocuğunun eve gelmediğini söyledi.

Yöneticiler, okulun dağıldığını ve tüm öğrencilerin eve gittiğini belirtti.

Bunun üzerine İsa Kino oğlunu her yerde aradı ancak bulamadı.

İsa Kino, yeniden okula gidip, oğlunu her yerde aradığını ancak bulamadığını anlattı.

İsa Kino’nun talebi üzerin okulda sınıflar aranmaya başlandı.

İkinci kattaki boş bir sınıfta devrilen dolabın altında Reşat Kino’nun cesedi bulundu.

Minik Reşat’ın cesedi çağırılan ambulansla önce Kızıltepe Devlet Hastanesi’ne götürülüp, buradan otopsi yapılması için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

Otopsinin ardından Reşat Kino, Kızıltepe Mezopotamya Mezarlığı’nda toprağa verildi.

“Dava açacağım”

İlçede otomobil galerisi bulunan 3 çocuk babası İsa Kino, oğlunun ölümünde okul yöneticilerinin ihmali bulunduğunu belirterek, “Okul yöneticileri bayrak töreninin ardından tüm çocukların evlerine gittiğini söyledi. Oğlumu her yerde aradım ama bulamadım. Büyük panik içinde kaçırıldığından şüphelendim. Okula yeniden gittiğimde bana yine kimsenin olmadığını söylediler. Israrım üzerine okulu açtılar. Aradan saatler geçmesinin ardından okulda boş bir sınıfta oğlumun üzerine devrilen bir dolabın altında cesedini bulduk. Oğlumun ölümünden MilliEğitim Bakanlığı sorumludur, okul yöneticileri sorumludur. Hepsinin hakkında şikayetçiyim ve sorumluları mahkemeye vereceğim, Okulda kamera görüntüleri var. Tüm öğrenciler dışarı çıkarken oğlum üst kata çıkıyor, bunu kimse görmedi m? Okul dağıldıktan sonra sınıflarda neden arama yapılmadı. Tüm sorumluların cezasını çekmesini istiyorum” dedi.

Bu arada Reşat Kino’nun ölümü üzerine Kızıltepe Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı.