BM Suriye’de Çocuklara Yönelik Hak İhlallerini Belirledi

5 Şubat 2014

 

Bianet / 05.02.2014

 

Birleşmiş Milletler hazırladığı raporda Suriye’deki savaşta çocuklara işkence yapıldığını, çocuklarn hem muhalifler hem yönetim tarafından hak ihlallerine maruz kaldığını belirtti.

 

Birleşmiş Milletler’in (BM) raporu Suriye’de hem muhalif güçlerin hem de Suriye yönetiminin çocuklara yönelik suç işlediklerini ortaya koyuyor.

 

1 Mart 2011 – 15 Kasım 2013 arasında gerçekleşen hak ihlallerini gözler önüne seren raporda, çocukların muhalif güçler tarafından savaştırıldıkları, Suriye yönetiminin de çocuklara işkence yaptığı belirtildi.

 

Savaşanlara çağrı

 

BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon savaşan taraflara çocuklara ve sivillere yönelik her türlü saldırı ve terör taktiklerine son verilmesi çağrısında bulundu.

 

Genel sekreterin çağrısına kaynaklık eden raporda yakınları ölen çocukların Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) saflarında savaştırıldıkları, Suriye hükümetinin de gözaltına aldığı savaşan muhaliflere ve çocuklara işkence uyguladığı, bu uygulamaların yaralı olarak götürüldükleri hastanelerde de gerçekleşebildiği anlatıldı.

İşkenceye maruz kalan çocuklarla yapılan görüşmelerin de yer aldığı raporda, 16 yaşındaki bir çocuğun 14 yaşındaki erkek arkadaşının cinsel tacizden sonra öldürüldüğü yönündeki sözlerine de yer verildi.

 

Rapora göre, Suriye’deki savaş boyunca hayatını kaybeden yaklaşık 100 bin kişinin 10 binden fazlası çocuktu. (YY)

 

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.