BM: Kız Çocukları, Çocuk Kalsın

11 Ekim 2012

 

Bianet / 11.10.2012

 

UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Huque “Bir kız çocuğu ne zaman ve kiminle evleneceğini seçme hakkına sahip olmalıdır; Bırakalım kız çocukları kız çocuk olarak kalsın” dedi.

 

Birleşmiş Milletler’in, Türkiye’nin girişimiyle “Dünya Kız Çocukları Günü” olarak ilan ettiği 11 Ekim ilk kez kutlanıyor ve bu yılki ana tema “Çocuk Evlilikleri” olarak belirlendi.

 

Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu-UNFPA Türkiye Temsilcisi Dr. Zahidul Huque “Dünya Kız Çocukları Günü” nedeniyle yaptığı açıklamada erken yaşta evliliklerin dünyanın her bölgesinde gözlendiğini belirterek “Maalesef bu olgu Türkiye’de de yaygın ve yoğun olarak yaşanıyor. Türkiye’deki her üç evlilikten biri ‘çocuk evliliği’dir” dedi.

 

Dr. Huque, erken yaştaki evliliklerin kadınların eşitsiz konumunu pekiştirip hayat tercihlerini azalttığını ifade ederek “Erken yaşta evlilikler kadının statüsünü düşüren ve çocukların temel haklarını ellerinden alan bir sorundur. Kadınları, eğitimsizlik, yoksulluk ve bağımlılık kısır döngüsüne hapseden bu evlilikler kadınların geleceğini ellerinden almaktadır. Kız çocukları kendilerini koruyamayacak yaşta ve eğitimsiz olarak evlendirildiklerinde, eşlerinden fiziksel, duygusal, sözel ve cinsel şiddet görmektedirler” diye konuştu.

 

Eğitimsizliğin erken yaşta evliliklerin hem sebebi hem de sonucu olduğunu kaydeden Dr. Huque, Eğitim seviyesi düşük ailelerin çocuklarında erken yaşta evlilikler daha sık yaşanmaktadır. Kız çocuklarının eğitimleri aileleri tarafından nişanlama veya evlendirme gerekçesiyle yarıda kesilmektedir. Türkiye’de kadınların yüzde 8.06’sı yani 2 milyon 617 bin 566 kadın okuma yazma bilmemektedir dedi.

 

Çocukların erken yaşta evlendirilme sıklığı ile ailenin yoksulluğu arasında doğru orantı bulunduğunu da belirten Dr. Huque, “Bir kız çocuğu ne zaman ve kiminle evleneceğini seçme hakkına sahip olmalıdır; Bırakalım kız çocukları kız çocuk olarak kalsın” şeklinde konuştu. (ÇT)

* UNFPA’nın erken yaşta evliliklere karşı hazırladığı videolar için tıklayın.

 

Ankara – BİA Haber Merkezi