“Bir Tecavüz Daha Cezasız Kalmasın”

2 Mayıs 2013

 

 

Bianet / 02.05.2013

 

Kadın örgütleri “Yine bir tecavüzcünün daha aklanmasını istemiyoruz” diyerek Denizli’de 15 yaşındaki kız çocuğuna tecavüz eden erkeğin yargılacağı davanın ilk duruşmasına katılım çağrısı yaptı.

 

İstanbul – BİA Haber Merkezi

Kadın örgütleri Çağlayan Adliyesi önünde toplanarak Denizli’de 15 yaşındaki kız çocuğu H.İ.’ye tecavüz eden erkek A.Ç.’nin yargılandığı davanın 7 Mayıs’taki ilk duruşmasına çağrı yaptı.

Basın açıklamasına Sosyalist Kadın Meclisleri, Ezilenlerin Hukuk Bürosu, Emek Parti’li Kadınlar, Halkevci Kadınlar, Gökkuşağı Derneği, İlerici Kadınlar Derneği, Sosyalist Demokrasi Parti’li Kadınlar, Sosyalist Feminist Kolektif, Özgür Genç Kadınlar ve İnsan Hakları Derneği’li Kadınlar katıldı.

 

Avukat Berna Yüksekdağ’ın okuduğu açıklamada A.Ç. adlı erkeğin yakın akrabası olan H.İ.’ye tecavüz etmesinin ardından kız çocuğunun  A.Ç.’nin akrabasının evine yerleştirilmesiyle tekrar tecavüze uğradığı, H.İ.’nin ailesine durumu anlatmasıyla hukuki sürecin başlatıldığı belirtildi.

Yüksekdağ A.Ç.’nin savunmasında olayı hiç yaşanmamış gibi anlatmasına rağmen iddianamede “şüphelinin suçu tevil yoluyla ikrar ettiği” ifadesinin yer aldığını belirtti:

“Bu ifade ciddi sıkıntı içermektedir. ‘Tevil yoluyla ikrar’ isnat edilen suçun kabul edildiği; ancak karşı tarafın karşı koymasının bulunmadığı yani ‘rızasının bulunduğu’ anlamında yorumlanan bir hukuki ifadedir.”

 

“Bu özellikte davaların artık kabusu haline gelen ‘mağdurun rızası’ kavramı bu davada da üstelik savcı eliyle karşımıza çıkartılmaya çalışılıyor.”

 

“Türkiye’de çocuk istismar yüzde on ile 53 arasında”

 

Yüksekdağ tecavüz fiilinin mağdurunun yaşı nedeniyle ceza yasasında cinsel istismar kapsamında değerlendirildiğini, bu suçun en önemli risk grubunun çocuklar olduğunu söyledi:

 

“Dünyada çocuk istismar oranı yüzde 1 ile yüzde on arasında değişmekte iken Türkiye’de bildirilen olaylarda bu oran yüzde on ile yüzde 53 arasında değişmektedir.”

 

Yüksekdağ “Yine bir tecavüzcünün daha aklanmasını istemiyoruz” diyerek “bir tecavüz olayının daha cezasız kalmaması için” tüm duyarlı kesimleri 7 Mayıs’ta Denizli’de görülecek davanın ilk duruşmasına katılmaya çağırdı. Yüksekdağ’ın okuduğu açıklama daha sonra Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne faksla gönderildi. ( BK/ÇT)

* Fotoğraf: ETHA