Bir şofben 5 can aldı

10 Aralık 2013

Hürriyet / 10.12.2013

Bülent CİVANOĞLU Hüseyin TÜCCAR / DHA

İlk evliliklerinden olan 3 çocukları ile Bursa’da yaşayan bir çift, şofben kurbanı oldu. Banyo yapılırken mutfaktaki şofbenden sızan gazla bir çocuk banyoda, 2’si çocuk 4 kişi de salonda can verdi.

BURSA’da, doğalgaz ile çalışan şofbenden sızan gazdan zehirlenen Fatime Madenci (46), çocukları Gülben (14) ve İpeksu Şeker (7) ile, Madenci’nin birlikte yaşadığı Çetin Mete (47) ve oğlu Metehan Mete (4) can verdi. Fatime Madenci ile günübirlik işlerde çalışan Çetin Mete, 5 ay önce ilk evliliklerinden olan çocuklarını yanlarına alıp, birlikte yaşamaya başladılar. Çift ve çocukları, 3 gün önce, Osmangazi ilçesi, Hocahasan mahallesinde 5 katlı bir binanın zemin katındaki daireye taşındı. Fatime Madenci’nin, Adapazarı’nda yaşayan Özlem adlı büyük kızı, dün annesinin birlikte yaşadığı Çetin Mete’nin ağabeyi Metin Mete’yi telefonla arayıp, “Annemden haber alamıyorum. Gidip bir bakar mısın” dedi.

AĞABEY BULDU

Çiftin yaşadığı eve giden ve kapının açılmaması üzerine çilingir çağıran Metin Mete, 5 kişinin cansız bedeniyle karşılaştı. Polis ve sağlık ekiplerinin evde yaptığı incelemede, 3’ü çocuk 5 kişinin, mutfakta bulunan ve doğalgazla çalışan şofbenden sızan gazdan zehirlendikleri belirlendi.

TESİSAT UYGUNSUZ BACA SAĞLIKSIZ
5 kişiye mezar olan evde inceleme yapan Bursa Makine Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Mart, tesisatın projeye uygun olmadığını ve bacanın sağlıksız olduğunu belirledi. Mart, zehirlenmenin, şofbenin bacasından içeri sızan karbonmonoksit gazından kaynaklandığını söyledi.

ANNE ANLAMIŞ AMA…
Yapılan incelemede, Fatime Madenci’nin, banyo yaptırdığı kızları Gülben ve İpeksu’yu oturma odasında bulunan Çetin Mete’nin yanına gönderdiği, Metehan Mete’yi yıkarken zehirlendiklerini anladığı halde, uyarı için gittiği salonda yere yığılıp can verdiği anlaşıldı. Metehan Mete’nin annesi “Oğlumun bugün doğum günüydü” diye ağladı.