Bir hayat bir minibüs etmedi

21 Ocak 2014

 

Milliyet / 21.01.2014

 

Cahit Erol’un eşi Behice Erol’un gözleri Geçitli’deki patlamada kör oldu. Erol’un patlamada bir oğlu ve 9 yakını öldü.

 

Geçitli’de minibüsün geçişi sırasında mayın patlamasında oğlunu ve 9 yakınını kaybeden Cihat Erol, araç için 30 bin, oğlu için ise 25 bin TL tazminat verildiğini söyledi. ‘Adalet bu mu?’ diye soran Erol, AİHM’ye gidiyor…

 

Hakkâri’nin Geçitli Köyü’nde 3 yıl önce, minibüsün geçişi sırasında yola döşenen mayının patlaması sonucu aracı kullanan oğlu ile birlikte 9 yakınını kaybeden Cahit Erol, aradan 3 yıl geçmesine rağmen faillerinin bulunamamasının kendisinde ve yakınlarına derin üzüntü yarattığını söyledi.

‘AİHM’ye gideceğiz’
Patlamadan sonra gözü kör olan eşi Behice Erol ile birlikte hastalıklarla mücadele ettiklerini, sürekli Ankara’ya tedavi olmak için gittiklerini anlatan Cahit Erol, olayın ardından açılan davada  ataletsizlikler yapıldığını söyleyerek şöyle devam etti:

“Davayı yürüten mahkeme, ölen çocuğum için 25 bin TL, patlamada hurdaya dönen minibüsüm için 30 bin TL tazminat ödemeye karar vermiş. Bir araç, insanın yaşamından daha mı kıymetlidir? Bu nasıl bir adalet? Davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne taşıyacağız.”

Cahit Erol, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu olaydan sonra eşim Behice bir gözünü kaybetti, psikolojik sorunlar yaşıyor. Tedavisi için sürekli Ankara’ya geliyoruz. Devlet yetkilileri ’bu olayın faillerini bulup adalete teslim edeceğiz’ diye söz vermişlerdi.

‘Dosya kapatılacak’
Ama aradan 3 yıl geçmesine rağmen failleri bulunamadı. Dosya kapatılmak isteniyor. Bu yaşanan facianın peşini bırakmayacağım. Davayı gören mahkeme ölen her insan için 25 bin TL, patlamada hurdaya dönen aracım için 30 bin TL tazminat ödeneceğine karar vermiş. Bu nasıl bir adalet? Bir insanın hayatı bir araçtan daha mı ucuz?”

 

Referandumu bile etkiledi

Hakkâri’de, Durankaya beldesi ile Geçitli köyü arasındaki karayolunda seyir halindeki Aydın Erol’un kullandığı minibüsün geçişi sırasında meydana gelen patlamada, 10 kişi hayatını kaybederken, 4 kişi de yaralanmıştı.16 Eylül 2010 tarihinde yaşanan patlamanın hemen ardından olay yerine gelen köylüler, olay yerinde iki askeri çanta içinde patlamamış 3 mayın ile kablolar bulduklarını iddia etmişti. İddialara göre çantaya el koyan köylüler ile çantayı almak isteyen askerler arasında çakın gerginlikte atılan taşlardan 6 asker hafif yaralanmıştı. Patlamaya duyulan tepki nedeniyle Geçitli köyünde anayasa referandumunda sadece 5 kişinin sandık başına gitmişti.