Bingöl’de 350 veli, okulu boykot etti: Ne yemek var ne öğretmen!

5 Mart 2014

Bingöl’de 350 veli, okulu boykot etti: Ne yemek var ne öğretmen!

Zaman, DHA – BİNGÖL
5 Mart 2014
http://www.zaman.com.tr/gundem_bingolde-350-veli-okulu-boykot-etti-ne-yemek-var-ne-ogretmen_2203194.html

Bingöl’de köylüler, bir türlü çözülemeyen derslik, öğretmen ve yemek sorununu protesto etti. 350 veli, ilk ve ortaokula giden çocuklarını, istekleri yerine getirilene kadar okula göndermeme kararı aldı. Boykotun suç olduğunu hatırlatan milli eğitim müdürü ise sorunların ancak bir sonraki dönemde çözülebileceğini söyledi.

Bingöl’ün Karlıova ilçesine bağlı Yiğitler köyü İlk ve Ortaokulu’na giden 350 öğrencinin velisi, derslik ve öğretmen eksiği ile yemek sıkıntısı yüzünden çocuklarını okula göndermeme kararı aldı. Veliler, 556 öğrenci kapasiteli okulda yaşanan sorunlar çözülmeden çocuklarını okula göndermeyeceklerini açıkladı.

Karlıova’ya 35 kilometre mesafede bulunan 390 haneli köyün meydanında toplanan veliler, tepkilerini dile getirdi. Anne-babalar adına konuşma yapan Yiğitler Köyü İlk ve Ortaokulu Aile Birliği Başkanı Murat Büyük sorunlarını şu sözlerle anlattı: “Köyümüz dağlık bir bölgede. Bu yüzden köy evleri de dağınıktır. Bazı evler okula 3 kilometre uzaklıkta. Çocukların geliş ve gidişleri sorun oluyor. Bu öğrenciler köy merkezinde sayıldığı için yemek verilmiyor. Bu yüzden öğrenciler sabah okula geliyor, öğlen yemek için eve gelip okula dönüyor, akşam tekrar eve gidiyor. Sırtlarında kilolarca defter ve kitapla birlikte bu çok zor oluyor. Bu sorunlarımızı defalarca okul yönetimine, ilçe milli eğitim müdürlüğü yetkililerine aktardık. Her seferinde mevzuata aykırı olduğu için yapabilecekleri bir şey olmadığını söylediler. Biz de öğrenci velileri olarak, okulu boykot etme kararı aldık. Öğretmen açığı, ek derslik ve çocuklarımızın yemek sorunu çözülmeden onları okula göndermeyeceğiz.”

Sorunla ilgili bilgi veren İlçe Milli Eğitim Müdürü Sema Tufan da Yiğitler köyü için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti. Mevzuata aykırı olmasına rağmen 3 araçla, kaymakamlık imkânlarıyla 39 öğrenciyi okula taşıdıklarını dile getirdi. Öğrencilere yemek verilmesi konusunda da şunları söyledi: “Taşımalı eğitim ve yemek için okullar açılmadan sayı tespit edilir ve ihaleler yapılır. Buna göre araç kiralanır ve yemek alınır. Bunun üstünde ya da altında farklı uygulama yapmak mümkün değil çünkü mevzuata aykırı. Sağ olsun kaymakamımızın destekleriyle mevzuata aykırı olmasına rağmen 3 araç kiralanmış köyden 39 öğrenciyi okula taşıyoruz. Köylülerin yaptığı boykot suçtur. Çocukların bir an önce okula gönderilmesi gerekir, eğitimden geri kalmamaları lazım. Ancak bir sonraki eğitim ve öğretim yılı öncesinde yapılacak planlama ile bu soruna çözüm bulabiliriz. Konuyu il milli eğitim müdürlüğümüze bildirdim. Oradan gelecek talimata göre hareket edeceğiz.”