Bilinçli gençler yetiştirilecek

31 Mart 2011

 

NTVMSNBC / 31.03.2011

 

Bakan Çubukçu, ”Bilinçli Gençlik Projesi, dünyada bir örneği daha olmayan bir birliktelik projesi olarak hayata geçecek” dedi; YÖK Başkanı Özcan, ”Eğer bu gençleri iyi yönlendirebilirsek çözümünde çok zorlandığımız terör gibi bazı problemlerin de yakın gelecekte kolayca çözüme ulaşacağını düşünüyorum” diye konuştu.

 

ANKARA – Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, sporda şiddetin önlenmesine ilişkin tasarının bu hafta TBMM Genel Kuruluna getirileceğini belirterek, ”Diyorlar ki ‘sporda şiddet yasası geçerse şiddet biter.’ Hayır bitmez. Sporda şiddet yasası şiddeti azaltabilir. Eğer sokakta şiddet varsa, ailede şiddet varsa, trafikte şiddet varsa tribünde de şiddet olacaktır” dedi.

 

Devlet Bakanı Özak, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Hürriyet gazetesi İcra Kurulu Başkanı Hasan Yılmaz ve Bilinçli Gençler Derneği Başkanı Kerem Hasanoğlu, Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu’nda düzenlenen törende, Bilinçli Gençlik Projesi protokolüne imza attı.

 

Özak, törende yaptığı konuşmada, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünde ”Gençlik Daire Başkanlığı” bulunduğunu anımsatarak, bakanlık görevine atandığı zaman Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ”buranın Gençlik ve Spor Bakanlığına dönüştürülmesi isteğini ilettiğini” kaydetti. Özak, ”İki gün evvel kararname imzaya açıldı. İnşallah burası Gençlik ve Spor Bakanlığı olacak. Çünkü bir daire başkanlığı ile gençliğin bütün sorunlarını çözmek mümkün değil. Bu biraz da gençliğe saysızlık” dedi.

 

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğünde, Milli Eğitim Bakanlığı olmadan hiçbir şey yapılamadığını çünkü 20 milyona yakın ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite öğrencisi bulunduğunu ifade eden Özak, MEB ile bir protokol yapıldığını, sporla ilgili ilköğretim ve ortaöğretimde neler yapılabileceği konusunda ve Erzurum’un kış sporları merkezi olması için pilot bölge ilan edilmesine ilişkin protokoller imzalandığını anlattı.

 

Gençlere yönelik bakanlıktaki diğer çalışmalara da değinen Özak, Türkiye’nin 28 yaş altında 40 milyon nüfusu olduğunu ancak 2,5 milyon sporcu bulunduğuna işaret ederek, bu sayının artırılması gerektiğini belirtti.

”GENÇLİK AJANSI KURULACAK”


Türkiye’de bir gençlik ajansı kurulması için çalışmalar yürütüldüğünü, yasa taslağı hazırlandığını anlatan Özak, gençlik ajansının genel müdürlük seviyesinde bir ajans olacağını ve gençlikle ilgili projeler üretenlere destek verileceğini ifade etti. Özak, Türkiye’de gençliğin son derece önemli sorunları olduğunu, bu sorunları çözmek için bir kurumun diğer kurumlar arasında organizasyon yapması gerektiğini kaydetti. Özak, yasa tasarısının, yetiştirilebilirse TBMM tatile girmeden çıkarılmasının hedeflendiğini ifade etti.

 

Bilinçli Gençlik Projesi’ni gerçekleştirenlere teşekkür eden ve ”Aslında bizim yapacağımız işi onlar yaptılar” diyen Özak, gençliğe önem verdiklerini ve onları çok iyi anlamaya çalıştıklarını söyledi.

Cumhuriyet’in 100. kuruluş yılına farklı projelerle girmeyi hedeflediklerini kaydeden Özak, gençlik merkezlerine standartlar getirerek her il ve ilçeye birer gençlik merkezi kurulmasını amaçladıklarını belirtti. Okul dönemleri dışında atıl kalan yurtların spor ve diğer faaliyetler için kullanılmasını planladıklarını ifade eden Özak, ayrıca gençler arasındaki ayrımcılığın, istismarın ve şiddetin engellenmesini sağlayıcı tedbirler alarak öneriler sunulacağını söyledi.

 

Özak, ”Şiddet çok önemli. Biz sporda şiddetin önlenmesine ilişkin tasarıyı TBMM Genel Kuruluna bu hafta getiriyoruz. Diyorlar ki sporda şiddeti önleme yasası geçerse şiddet biter. Hayır bitmez. Sporda şiddet yasası şiddeti azaltabilir. Eğer sokakta şiddet varsa, ailede şiddet varsa, trafikte şiddet varsa, tribünde de şiddet olacaktır. Bunu yasaklamak, yasal müeyyideler getirmek, azaltmak elimizde. Bu tip projeler bunu da bize sağlayacaktır diye düşünüyorum” diye konuştu.

Özak, Hürriyet gazetesinde 1978-1984 yılları arasında spor yazarlığı yaptığını belirterek, Hürriyet gazetesinin bu sosyal sorumluluk projelerine katkılarından dolayı teşekkür etti.

”İNSAN OLMANIN GEREĞİ”


Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu da başta bakanlığı olmak üzere Gençlik ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı, YÖK, Hürriyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş ile Bilinçli Gençler Derneğinin iş birliğiyle kapsamlı ve sonuçları bakımından tüm toplumu yönlendirecek bir projenin hayata geçirileceğini belirtti.

 

Çevredeki sosyal sorunlara karşı duyarlılık göstermenin ”insanlığın gereği olduğunu” söyleyen Çubukçu, şunları kaydetti:

 

”Aslında insan var oldukça var olacak sevgi, şefkat, merhamet, sorumluluk gibi insani değerler her insanın özünde var olan muazzam bir potansiyeldir. Hayatın büyük oranda şehirlerde yaşandığı günümüz dünyasında bu potansiyeli hayata geçirmek daha iyi bir örgütlenmeyi, çağa uygun yeni ve etkili çözümler üretmeyi gerekli kılmaktadır. Bilinçli Gençlik Projesi de dünyada bir örneği daha olmayan bir birliktelik projesi olarak hayata geçecek. Bu iş birliğiyle gençlerimiz sosyal sorunlar konusunda bilinçlensinler ve bu sorunların çözümünde aktif şekilde rol alsınlar istiyoruz. Bu, hem ülkemizin refahı ve mutluluğu açısından önemli hem de her gencimizin kişisel gelişimleri ve eğitimleri bakımından büyük önem taşıyor.”

 

Milli Eğitim Bakanı olarak, çocuklara sürekli ders çalışmaya odaklanmamaları gerektiğini, ailelerden de çocukları sadece karne başarısıyla değerlendirmemelerini istediğini dile getiren Çubukçu, ”Her çocuğun içinde gerçekten muazzam bir potansiyel var ve biz bunu ortaya çıkarmak için ‘Her Çocuk Başarır’ projesi başlattık” dedi.

 

Çubukçu, bazı alanlarda yasal düzenlemeler yapılabileceğini ancak toplumun kendi iç hassasiyetlerinin ve duyarlılığın önemli olduğunu kaydetti. Çubukçu, ”Biz gelişmiş ülke olmak istiyorsak sorunlara duyarlı gençler yetiştirmek zorundayız. Biliyoruz ki başta kendimiz olmak üzere ailemiz, yakın çevremiz, ülkemiz ve nihayet bütün yeryüzü, insan olmanın sorumluluk alanına girmektedir. Bugün her zamankinden daha fazla sorumluluğumuzu kendi yakın çevremizle sınırlı tutmayıp dünyada olup biten her şeyden kendimizi sorumlu hissetmemiz gereken bir dönemde yaşıyoruz” diye konuştu.

YÖK BAŞKANI


YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan da projenin son yıllarda yapılmış, her kademedeki gençleri içine alan önemli bir proje olduğunu vurguladı.

 

Türkiye’de sık sık, gençliğin kendisini ifade edecek kanalların olmadığından şikayet edildiğini belirten Özcan, bu açıdan bugün imzalanan projenin, atılan önemli adım olduğunu söyledi.

”Gerçekten gençlere kendilerini ifade etmek için çok imkan tanımıyoruz” diyen Özcan, 1.5 yıldır bu projeyle uğraştıklarını, projenin ilköğretim, ortaöğretim ve üniversiteleri içine aldığını kaydetti.

 

Özcan, ”Bugüne kadar yapılan projelerde hiçbir zaman ilköğretim ve ortaöğretimin, yükseköğretim ile yan yana geldiğini hatırlamıyorum. İlk defa böyle bir fırsatı yakalamış oluyoruz. Son derece önemli. Belki toplumumuzda kaybolan çok güzel değerlerimizin ağabeyleri tarafından küçüklere aktarılması, o güzel değerlerin muhafazası ve toplumun idamesi için fevkalade güzel olur diye düşünüyorum” dedi.

 

Protokol gereği, yapılacak faaliyetlerin Türkiye’de her kademedeki öğrencilerin organizasyonu ile hareketliliğinin artacağını ifade eden Özcan, ”Eğer bu gençleri iyi yönlendirebilirsek çözümünde çok zorlandığımız terör gibi bazı problemlerin de yakın gelecekte, kolayca çözüme ulaşacağını düşünüyorum. Meseleyi o kadar geniş alıyorum” diye konuştu.

 

Bu projenin Türkiye’nin en başarılı projelerinden biri olacağını vurgulayan Özcan, ”Buna gerçekten ihtiyacımız var. Önümüzde ülkemiz için ciddi bir seçim geliyor. Bu seçim için gençlerimizin çeşitli şekilde kullanılmak istenmesi söz konusu olabilir. Biz bu ve buna benzer projelerle gençlerimizi olması gereken kanalda tutmaya çalışacağız” dedi.

 

Hürriyet İcra Kurulu Başkanı Hasan Yılmaz da Bilinçli Gençlik Projesi’nin amacının, sosyal sorumluluk bilinci edinmiş gençler yetiştirmek olduğunu belirtti.

 

Sosyal sorumluluğun çok önemli bir kavram olduğunu ifade eden Yılmaz, Türkiye;de sosyal sorumluluk konusunda çalışan çok kişi bulunduğunu söyledi.

 

”Ülkemizin önünde dev gibi yığılan sosyal sorunları böyle kişisel veya kurumsal projelerle çözmenin de aslında birazcık taşıma suyla değirmen çevirmeye çalışmak olduğunu düşünüyorum” diyen Yılmaz, sosyal sorumluluk bilincini milletin her ferdinin edinmesi gerektiğinin altını çizdi. Yılmaz, bu bilincin genç yaşlarda edinilmesinin çok daha özlü, etkili ve sürdürülebilir olacağını kaydetti.

 

Yılmaz, projenin, gençlerin sadece bilmek değil, iyi insan olmak, doğru değerleri geliştirebilmek açısından da önem taşıdığını vurguladı.

 

Bilinçli Gençler Derneği Genel Başkanı Kerem Hasanoğlu, üniversitelerde şu ana kadar pek çok proje geliştirdiklerini belirtti.

 

Bilinçli Gençlik Projesi’nin, Türkiye’de ilköğretim, ortaöğretim ve üniversitenin birlikte hareket ederek, görüş ayırt etmeksizin çevredeki sosyal problemleri çözmeyi hedeflediğini kaydetti.

Projenin gelişimini de anlatan Hasanoğlu, ilköğretimden ortaöğretime, üniversiteye kadar herkesin birleşerek bir sosyal proje ürettiğini hayal ettiklerini ve bugün bunun sağlam temellere oturduğunu belirtti.