Bez bebekle oynayan erkek çocuğu kreşten attılar

2 Nisan 2012

 

Hürriyet / 02.04.2012

 

Özge-Der ve İnsan Hakları Gündemi Derneği’nin ortaklaşa düzenlediği “Çocuk Hakları Açısından Ayrımcılıkla Mücadele Paneli” Ankara’da yapıldı. Panele, katılan çok sayıda uzman, çocukların yaşadığı hak ihlallerini örnekledi. Panelistlerden biri diğer çocuklardan farklı olarak sürekli bez bebeklerle oynayan bir erkek çocuğunun kreşten atıldığını ileri sürdü.

 

Habertürk Gazetesi’nden Sibel Hürtaş’ın haberine göre, panelistlerden Uluslararası Çocuk Merkezi Direktörü (UÇM) Adem Arkadaş, kendilerine yapılan bir başvuruyu anlattı. Arkadaş’ın belirttiğine göre hem UÇM’ye, hem de Kaos Gl’ye başvuran bir aile, henüz 5 yaşındaki çocuklarının ayrımcılığa uğradığını ileri sürerek, hukuki yardım talebinde bulundu.

 

‘Çocuğunuz farklı’

 

İsminin açıklanmasını istemeyen aile, 5 yaşındaki erkek çocuklarını kreşe yazdırdı. Çocuklarının diğer çocuklardan farklı olarak sürekli bez bebeklerle oynaması nedeniyle şikâyetlerin geldiğini belirten aile, “Diğer çocukların ebeveynleri toplanarak, kreş yönetimine başvurdu. Çocuğumuzun ‘farklı’ olduğunu, kendi çocuklarının ‘etkileneceğini’ iddia ederek çocuğumuzun uzaklaştırılmasını istedi. Şikâyetler sonucu çocuğumuz kreşten atıldı” dedi.

 

İki travma birden

 

Adem Arkadaş, “Çocuk iki kere travma yaşıyor. Hem kreşten atıldığı için travma yaşıyor, hem de ailesinin yaşadığı travma ona yansıyor” dedi. BM Raporu’na göre, çocuklar ırk, din, dil gibi unsurların yanı sıra, ikiz olma, uğursuz günde doğma, normal olmayan şekilde doğma, evlilik dışı doğma, doğum kaydının olmaması, sadece annesinin bulunması ya da sadece babasının bulunması gibi nedenlerle ayrımcılığa uğruyor.