Beykoz Belediyesi en çok çocukla uçurtma rekoru kırdı

9 Haziran 2013

DHA / 09.06.2013

Beykoz Belediyesi düzenlediği uçurtma festivalinde bin 420 çocukla uçurtma rekorunu kırdı. Beykoz Çayırı’nda düzenlenen uçurtma festivalinde çocuklara dağıtılan uçurtmaların havalanmasıyla renkli görüntüler oluştu.

BASIN BÜLTENİDİR

Tarihi Beykoz Çayırını sabah saatlerinden itibaren dolduran Beykozlular, rengarenk uçurtmalarını almak için uzun sıra oluşturdu. Her yaştan katılımın olduğu şenlikte 7 yaşındaki çocukların yanı sıra 70 yaşını aşmış vatandaşlar da çocukluk hatıralarına dönerek uçurtmanın keyfini sürdü.
Dünya Çocuk Rekorları kapsamında Bin 420 çocuğun uçurtmaları uçurmasıyla kırılan rekor, Orhan Kural başkanlığındaki Rekor Tescil ve Hakem Heyeti tarafından tescil edildi. Rekor sonrası Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Ak Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer, Beykoz Belediye Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan, İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz, AK Parti İlçe Kadın Kolları Başkanı Sevim Gülşen ve Başkan Danışmanı Muhammed Küçükkonuklar rekor tescil belgesini imzaladı. Güzel havada festivali fırsat bilen aileler de çocuklar gibi eğlenerek pazar gününün tadını çıkardı.

“GELECEK YIL BU REKORU DA KIRACAĞIZ”

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Çocukken çok güzel uçurtma yapıp uçurduğunu belirten Çelikbilek, “Buraya gelip gönlünü, coşkusunu yansıtan tüm uçurtmacıları kutluyorum. Çayırın yeşilliğiyle göğün mavisi arasında kalan şu güzel ortamda yaşayan ve zevk alan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. Konuşmasının son bölümünde Beykoz Çayırı’nın geçmişine de değinen Çelikbilek, Beykozluların ileride daha farklı yeşil alanlarla karşılaşacağı müjdesini verirken hedeflerinin gelecek yıl bu rekoru da aşmak olduğunu söyledi.

“ÇOCUKLAR YEŞİLLE BÜYÜMELİ”

Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, yaptığı açıklamada çocukların bilgisayar başında çok fazla vakit geçirdiğinden bahsetti. Çocuklarını bilgisayar başından kaldırıp buraya getiren aileleri kutluyorum. Çocuklar yeşil alanlarda büyümeli” dedi..

Kural, “Beykoz Çayırı benim çocukluğumda da bir hayaldi, burada yağlı güreşler yapılırdı ve ben de izlemeye gelirdim. Şuanda bin 420 çocuk uçurtma uçuruyor, Binlerce yıllık uçurtma geleneğini devam ettiriyoruz. Burada olmaktan ve Ailelerle birlikte gerçekleştirdiğimiz bu rekoru tescil etmekten mutluluk duyuyorum” diye konuştu.