Berdel karakolda bitti

26 Şubat 2013

 

STAR / 26.02.2013

 

HALİL BİLEK

Adana’da bundan 1.5 yıl önce 13 yaşındaki kız çocuklarını evlendiren 2 aile o yıl yapılan berdel anlaşması uyarınca 3 ay önce de çocuk gelinin ağabeyiyle damadın kız kardeşini evlendirdi. Çocuk gelin berdeli, kız çocuklarının polise gidip şikayetçi olmalarıyla ortaya çıktı.

 

Babasını 10 yıl önce kaybeden 15 yaşındaki S.K.,1.5 yıl önce annesi Türkan K. tarafından dayısının oğlu F. D. (15) ile imam nikahlı olarak evlendirildi. Bu evliliğe karşılık S.K.’nın ağabeyi M.K. (18) ile F.D.’nin kız kardeşi Y.D. (15) ile evlendirilmesine karar verildi. Y.D.’nin yaşının çok küçük olduğunu düşünen aile, 1,5 yıl bekledikten sonra 3 ay önce 3 gün süren bir düğün töreniyle evlendirildi.

Okul çağında evlendirilen kız çocukları birlikte Köprübaşı Polis Merkezi’ne giderek, “Biz hala ve dayı çocuklarıyız, ailelerimiz bizi zorla berdel yaptı. Biz bu yaşta akrabamızla evlenmek istemiyoruz. Ne olur bize yardım edin” diyerek polise sığındı. Kız çocukları koruma altına alınırken S.K.’nin annesi Türkan K. ile Y.D.’nin babası Şükrü D., annesi Songül D. ile damatlar gözaltına alındı.

Çocuk gelinlerin anne ve babaları, evliliklerin zorla eğil çocukların rızasıyla gerçekleştiğini iddia ederken, damatlar ise “Eşimizle birbirimiz seviyoruz o yüzden evlendik kimse bizi zorla evlendirmedi” dedi. Cumhuriyet Savcılığı, olayla ilgili soruşturmasını sürdürürken 10 gündür devlet korumasında olan çocukların aileleriyle görüştürülmesine izin verilmediği öğrenildi.

Çocukların kendi rızalarıyla evlendiğini iddia eden Türkan K. “Biz kimseyi zorla evlendirmedik. Benim kızım ağabeyimin oğluna aşık oldu, evlenmek istedi evlendirdik. Daha sonrada oğlum ağabeyimin kızına aşık olduğu bu kez de onları evlendirdik, bir berdel ya da zorla evlendirme söz konusu değil. Ben kızıma 3 gün süren bir düğün yaptım. O düğüne oynadı güldü çok mutluydu. Ancak biri kızlarımızın aklını çelmiş, onlarda karakola gidip bizi şikayet etmişler. Neden şikayet etmişler hala anlamadım. Kızlarımıza devlet el koydu. Ancak biz kızlarımızı geri istiyoruz” dedi.