Berdel davasında karar Adli Tıp Kurumu’ndan gelecek rapora kaldı

4 Aralık 2013

Star / 04.12.2013

Adana’da kuzenleri ile zorla berdel yapılarak evlendirildikleri iddia eden çocuk gelinler S.K. ve Y.D.nin kemik yaşının tespiti için Devlet Hastanesi’nden gelen raporda ikisinin de 15 yaşında oldukları belirtildi. Sanık damatlar rapora itiraz edince, mahkeme İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan ikinci kez yaş tespiti istedi. Çocuk gelinlerin yaşlarının tekrar 15 çıkması halinde damatlar ile evliliğe izin veren aileleri 29’ar yıla kadar hapisle cezalandırılabilecek.

İddiaya göre, merkez Yüreğir ilçesi, Dede Korkut Mahallesi’nde ikamet eden T.K. (49), kendisine yardımcı olması için okula göndermediği ileri sürülen kızı S.K.yı soy isimlerini değiştiren amcasının oğlu F.D. (25) ile resmi nikahsız evlendirdi. Bu evlilik karşılığında başlık parası yerine ‘berdel’ usulüyle F.D.nin kız kardeşi Y.D. de, S.K.nin ağabeyi M.K. (17) ile evlendirildi. Aileler arasında anlaşmazlık çıkınca, 15 Şubat 2013’te polise başvuran S.K. ve Y.D., ailelerinin kendilerini zorla evlendirdiğini belirterek, şikayetçi oldu. Bunun üzerine çocuk gelinler devlet korumasına alınırken, damatlar ile aileler hakkında Adana 2. ve 3. Ağır Ceza Mahkemeleri’nde ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ suçlamasıyla iki ayrı dava açıldı.

2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada tutuksuz yargılanan F.D., amcasının kızı S.K. ile birbirlerini sevdiklerini ve ailelerin evlendirmemeleri halinde kaçmayı düşündüklerini kaydetti. Bunun üzerine ailelerin düğün yaptığını kaydeden F.D. suç işleme kastının olmadığını vurguladı. Damadın babası Ş.D., annesi S.D. ve kızın annesi T.K. ise çocukların birbirlerini sevdikleri için evlendirdiklerini dile getirdi. Devlet koruması altında olan ve polis ifadesinde ‘Beni sana zorla verdiler’ diyen S.K. ise şikâyetini geri aldı.

3. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada da ise berdelin diğer damadı M.K., ise rızaya dayalı evlilik gerçekleştirdiğini savunup, suçlamaları kabul etmedi. Çocuk gelin Y.D. ise isteyerek evlendiğini anlatıp, ifade değiştirdi. İki çocuk gelinin tekrar yaşlarının tespiti için dava dosyaları, röntgen ve grafikleri eklenerek İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderilip, duruşma ertelendi. S.K. ile Y.D.nin yaşlarının 15 çıkması durumunda damatlar ile aileleri 8 ile 29 yıl arası değişen hapis cezaları alabilecek