“Ben Kızımı Vermem”

20 Ocak 2012

Bianet / 20.01.2012

Dokuz ünlü isim “Gelin” dergisinin Çocuk Gelinler takvimi için “Ben kızımı vermem” yazılı tişörtleriyle poz verdi. Projeye destek veren Uçan Süpürge’den Selen Doğan, “erken yaşta evliliğe karşı farkındalık yaratmak için tüm kurumların yapabileceği şeyler var” diyor.

Yeşim Salkım, Burhan Şeşen, Hakan Yılmaz, Ebru Cündübeyoğlu, Ozan Doğulu, Ece Doğulu, Burçin Orhon, Tan Sağtürk ve Neşe Erberk, “Gelin” dergisinin Çocuk Gelinler takvimi için “Ben kızımı vermem” yazılı tişörtleriyle poz verdi.

Projeye destek veren Uçan Süpürge’den Selen Doğan, “çocuk gelinler konusunu her yerde dillendiriyoruz. Bu meselenin çözümü için herkesin işbirliği lazım diyoruz. Bu proje, mesajımızın belli başlı kuruluşlar dışında da medya kuruluşlarına gittiğinin bir göstergesi belki de” diyor.

Takvim projesini Gelin dergisi önermiş. Doğan projeyi, Uçan Süpürge’nin projeye nasıl katıldığını şöyle anlatıyor:

“Dergi projeyi önerdiğinde düşündük; çocuk gelinler çalışmaları hiçbir zaman evliliğe karşı olmadı. Sadece doğru yaşta, doğru zamanda, kişisel gelişim tamamlandıktan sonra, kişiler ne zaman kendilerini hazır hissedip, yasalar önünde ne zaman bunu yapabilecek yaşa ulaşırlarsa, kendi özgür iradeleriyle evlenebileceklerini her zaman tekrarladık.

“Bu anlamda evlilikle ilgili bir yayının içinde bu şekilde olmak faydalı olabilir diye düşündük. Çünkü bu bizi başka bir kitleyle daha buluşturacaktı, belki hiç bu bu sosyal çalışmaların içine girmemiş, bunlardan haberdar olmamış kişilerle.”

Doğan takvime poz veren kişilerin hepsinin kız çocukları olduğunu, bu nedenle projeye daha empati kurarak yaklaştıklarını da söylüyor:

“Ünlü kişilerin bu tarz çalışmalara katılmaları, verdikleri mesajlar toplumda daha etkili oluyor. Projede yer alan isimlerin hepsinin kız çocukları var, dolayısıyla daha empati kurarak yaklaşıyorlar bu olaya. Onların çocukları da bu riskleri taşıyabilir. Çocuk gelinler sadece yoksul kenara itilmiş kişilerin problemi değil.

“Bu çalışmalar ne kadar sıklaşırsa, gündemde yer tutuyorsa, o kadar farkındalığı da yükseltiyor, televizyon dizilerine konu oluyor, parlemento gündemine geliyor. Bu da sorunun ne kadar yaygın ve çözümün de ne kadar çok ortaklı olduğunu gösteriyor. Bu anlamda tüm kurumların yapabileceği şeyler var.”

Gelir “Çocuk Gelinler”e

Gelin dergisi ve Uçan Süpürge işbirliğiyle gerçekleştirilen projeden elde edilecek gelir de Uçan Süpürge’nin “Çocuk Gelinler”e karşı farkındalık yaratmak için yürütmekte olduğu çalışmalara katkı sağlayacak.

Resmi istatistikler, yerel araştırmalar ve Uçan Süpürge’nin araştırmaları birlikte değerlendirildiğinde Türkiye’deki evliliklerin yüzde 30’unun erken evlilik olduğu tahmin ediliyor. (ÇT)
Ankara – BİA Haber Merkezi
20 Ocak 2012, Cuma
Çiçek TAHAOĞLU