“Belli yaşa kadar din eğitimi vermemek büyük utançtır”

18 Mayıs 2011

Habertürk / AA / 18.05.2011

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Bayraktutar, yaz Kur’an kurslarındaki yaş sınırlamasıyla ilgili değerlendirme yaptı.Bayraktutar, yaptığı yazılı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in yaz Kur’an kurslarına devam edebilmek için ilköğretim 5. sınıfı bitirme şartı aranmasıyla ilgili ”Bu yasak Anayasaya da aykırıdır” sözlerine destek verdiğini ifade etti.

Yasağın hukuksuz olduğunu savunan Bayraktutar, ”Çocuklara Kur’an-ı Kerim’i darbeci zihniyet yasaklamıştır. 28 Şubat ürünü yasağı savunmak hem İslam’a karşı çıkmak hem de demokratikleşmeye engel olma çabasıdır. Çocuklarımızın önündeki engeller derhal kaldırılmalıdır. Yüzde 99’unun Müslüman olduğu kabul edilen bir ülkede çocuklarınıza belli bir yaşa kadar dini eğitim verememek büyük utançtır” ifadelerini kullandı.

Yaş sınırına son verilmesi için her platformda konuyu gündeme getirdiklerini, hükümet ve muhalefet partileriyle görüştüklerini hatırlatan Bayraktutar, sendika olarak uygulamanın kaldırılmasını istediklerini kaydetti.

Bayraktutar, dini eğitimle ilgili kısıtlama getiren her türlü yasal düzenlemenin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ve diğer uluslararası sözleşmelere uyumu sağlanarak, din eğitimi hak ve özgürlüğünün sağlanacak şekilde yeniden düzenlenmesini talep etti.