‘Bebeklere süt nüfus cüzdanı veririz’

24 Şubat 2013

 

Aksam / 24.03.2013

 

Bebek ölümlerini azaltmak için harekete geçen Sağlık Bakanlığı’nın ‘Anne Sütü Bankaları’nın ilkini 8 Mart’ta İzmir’de açıyor.

 

İlahiyatçıların sütkardeşler arasındaki evliliğin haram olduğuna dikkat çekmesini değerlendiren Sağlık Bakanı Mehmet Müzzinoğlu, “Banka dediğiniz zaman zaten kayıt sistemidir. Bankada bir kuruş veya bir gram süt farklı olabilir mi? Duyarlılığı olan insanımıza süt nüfus cüzdanı veririz. Yine de açık gören olursa açıkları telafi edebiliriz.” dedi.

 

İZMİR’DE İLK SÜT BANKASI AÇILIYOR

 

Anne sütü bankasına yönelik çalışmaları doğrulayan Müezzinoğlu, 8 Mart’ta İzmir’de süt bankasının açılışını katılmayı planladığını söyledi. Bakan şunları kaydetti: “Bir aksilik olmazsa hem İzmir’in sağlık analizi yapabilmek hem de bu bankamızın açılış programına katılmak için program taslağımıza aldık. Bir defa, anne sütü çok önemli. Biz anne sütünün yerini tutabilecek bugün için dünyada herhangi bir ürün yok. Biz bir defa merkeze, anneyi, anne sütünü, bebeği ve bebeğin sağlıklı gelişmesini alıyoruz. Anne sütünü bulamayan bebeğe için en iyi nimeti ona sunamız lazım. Bu en doğal, en tabi nimeti sunabilmek adına inançlar gereği bazı sıkıntılar varsa, buradaki nedir; kayıt sistemidir. Kayıt sistemini, bugün artık teknolojide, parmağın ucunda milyonlarca işlemi yapabildiğin bir teknolojide hangi anne sütünün hangi bebeğe verildiği, bu bebeğin künyesi nedir, sütünü aldığımız annenin künyesi nedir, bütün bunları paralel şekilde götürebiliriz. Dolayısıyla bu duyarlığını olan insanımıza da süt nüfus cüzdanını da veririz. Karşı taraf da istediği zaman veririz.”

 

AÇIKLARI TELAFİ EDEBİLİRİZ

 

Banka denildiği zaman kayıt sisteminin akla geldiğine işaret eden Bakan Mehmet Müezzinoğlu, “Bankada bir kuruş veya bir gram süt muhatabı farklı olabilir mi? ‘Banka’ cümlesi, sistemi bir defa A’dan Z’ye kayıt sistemidir, bir dernek sistemi değil, bir banka sistemidir. Burada sıkıntı olabileceği kanaatinde değilim. Ama tüm duyarlılıkları önemsiyoruz. Hele hele bu konudaki duyarlılıklara teşekkür ediyoruz. Onların da vicdanen mutmain olacağı sistemi onlara da anlatırız. Onlara da bu sistemi yine görebiliyorsa açıkları, bu açıkları telafi edebilecek tedbirler alırız.” diye konuştu.

ŞAŞI YAPMAYIN, BULDUĞUNUZ FOTOĞRAFI ÇAKIN

 

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bakan Müezzinoğlu’na ziyaret anısına İznik Çinisi takdim etti. Gazetecilerin hediye takdimini fotoğraflamak için deklanşörlere basması ve flaşların peş peşe patlaması üzerine Bakan Müezzinoğlu, “Arkadaşlar şaşı yapmayın bulduğunuz fotoğrafı çakın.” dedi.