Bebek mamasına toplatma kararı

13 Şubat 2014

 

Milliyet / 13.02.2014

 

Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı International Food Safety Authorities Network (INFOSAN – Uluslararası Gıda Güvenliği Yetkili Bilgi Ağı), Numil Gıda Ürünleri AŞ tarafından ithal edilen ‘Aptamil PDF’ adlı tıbbi amaçlı beslenme ürününün 294421 ve 294433 parti numaralılarının yüksek oranda iyodin (tuz) içerdiğini bildirdi.
Karar üzerine prematüre bebekler için kullanılan ‘Aptamil PDF’ adlı beslenme ürününün bazı partileri toplatılacak. Ürün için 1. Sınıf A seviyesinde geri çekme işlemi uygulanacak. Milupa Bebek Beslenmesi Medikal Direktörü Doktor Yalın Üner, ürünün Türkiye ile birlikte 9 ülkede kullanıldığını belirtti. Üner, eczanelerdeki tüm ürünleri bloke ettiklerini söyledi. Üner, “Ürün prematüre bakımı yapıldıktan sonra düşük kilolu bebeği eve çıkarırken kullanılan bir mama. Dolayısıyla kısıtlı sayıda kişi tarafından kullanılıyor. Sistemimizden tüm eczaneleri de taradık ve geri çağırdık. İnternet site ve hesaplarımızdan bu ürünleri alanlara da duyuru yaptık” dedi.

Üner, ürünün Türkiye’de 150-200 adet arasında satıldığını belirterek, “Aslında şanslıyız çünkü AB ülkeleri gümrük ve yol gibi kolaylıklardan ürünü hemen alıp raflara koyuyor ancak bize gümrük ve analizler nedeniyle ürün geç ulaşıyor. Çok az satılmış bir ürün” dedi.
1. sınıf A seviyesinde geri çekme, söz konusu ürünün hasta, eczane, ecza deposu ve hastane düzeyinde toplatılması anlamına geliyor.