Bayramda Çocukların Aşırı Şeker Tüketimine Dikkat

7 Agustos 2013

İZMİR/STAR / 07.08.2013

Doç. Dr. Özlem Bekem Soylu, Ramazan Bayramı’nda çocukların çok fazla şeker, çikolata ve tatlı tüketmesinin özellikle mide ve bağırsak rahatsızlıklarına yol açabileceğini belirterek sınırlı miktarda tüketilmesi konusunda anne ve babaları uyardı.

İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı Doçent Doktor Özlem Bekem Soylu, bayramda çocukların aşırı şeker, çikolata ve tatlı tüketmesinin sağlığı olumsuz etkileyebileceğini ve birçok hastalıkları da beraberinde getireceğinin altını çizdi. Doç. Dr. Soylu, “Çocukların tatlı şeyleri severek yemeleri en büyük zevkleri ve elbette hakları, fakat beslenmelerini etkilemeyecek şekilde belirli limitte tüketmelerini öneriyoruz. Aşırı şekerli, çikolatalı abur cubur diye adlandırdığımız gıdaların tüketimi, başta ağız ve diş sağlığı olmak üzere gastrik, reflü gibi mide şikayetlerinin de ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun yanında bulantı, kusma, mide ağrısı, yanması ya da ekşimesi gibi şikayetlerde kendini gösterebilir. Çocukların sağlıklı bir bayram geçirmesi için şeker ve çikolata tüketimlerine sınırlama getirmeleri gerekir” dedi.

BELİRLİ YERLERDEN MARKA OLMUŞ ÇİKOLATA VE ŞEKERLER ALINMALI

Normal zamanlarda da çocuklara abur cubur şeker çikolata ve bisküvi tarzı gıdaları çok tüketmemelerini öneriyoruz diye konuşan Doç. Dr. Özlem Bekem Soylu, “Hem getirdiği şeker yükünün diş ve ağız sağlığına olan etkileri hem de tokluk yaratarak besleyici gıdalardın alınmasını engellediğinden dolayı çocuklara bu tür gıdaları önermiyoruz. Çocukların kolay kolay vazgeçemediği ürünler olduğu için beslenmelerini etkilemeyecek şekilde belirli sıklıkta ve belirli miktarlarda tüketmesini istiyoruz. Bir diğer faktör ise gıdaların taze olması ve besin güvenliği çok önemli. Özellikle sıcakta beklemiş olan ürünlerde bakteri üreyebilir, bu da enfeksiyon ve ishale yol açabilir. Bunun için belirli yerlerden ve marka olmuş çikolata ya da şekerler tercih edilmeli” diye konuştu.

BOL ŞEKERLİ GIDALAR BOL SIVI ALINARAK TÜKETİLMELİ

Şeker, çikolata ve tatlılar çok fazla tüketildiğinde ise uzun vadede beslenme, büyüme ve gelişme üzerinde olumsuz etkilerinin olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Soylu, “Bu tür şekerli gıdaların bol sıvı alınarak tüketilmesinde yarar var. Çok yenildiği zaman en başta diş sağlığı etkilenecektir diğer taraftan ise çok fazla tüketmekten dolayı başka gıdaları almadıkları için boy ve kiloda geri kalma ve gelişememe ve gelişememeye bağlı enfeksiyonlara yatkınlık ve hastalıklara yatkınlıkları gibi olumsuz etkileri olabilir. Ayrıca çok şekerli yiyecekler tüketmek vücuttaki insülin dengesini bozması ve obeziteye yatkınlık gibi etkileri de bulunmakta. Son olarak özellikle bayram ziyaretlerinde yemek ve tatlı konusunda ısrarcı olunmaması sağlık açısından önem arz etmektedir” dedi.