Baydemir: Panzere taş atmayın, okula gidin

15 Mart 2012

 

NTVMSNBC / 15.03.2012

 

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, çocukların eylemlerde kullanılmasına tepki gösterdi. Baydemir, ”Çocuğun yeri sokakta eyleme katılmak, panzere taş atmak değildir. Çocuğun yeri okuldur” dedi.

 

DİYARBAKIR – Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünce yürütülen ”Önlemek Bilmekten Geçer” adlı Çocuk İhmal ve İstismarını Önleme Eğitimleri Projesi kapsamında sempozyum düzenlendi. Üç gün sürecek seminerin açılışında çarpıcı açıklamalar vardı.

Bu çarpıcı açıklamalardan biri Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’den geldi. Bölgedeki toplumsal olaylarda çocukların ön safhada yer alması Baydemir tarafından eleştirildi.

“Çocuğun yeri sokak değil, panzere taş atmak değil” diyen Baydemir, çocuklara gaz sıkılması ve cezaevine konulmasını da eleştirdi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir şunları söyledi:

‘ÇOCUK TAŞ DEĞİL KALEM TUTMALI’
“Çocuğun yeri sokakta eyleme katılmak değildir. Çocuğun yeri açık ve net söylüyorum; panzere taş atmak değildir. Çocuğun yeri okuldur, okul bahçesidir. Çocugun yeri oyun bahçesidir, çocuğun elinde kalem olmalıdır. Ama bununla birlikte eline taş alan çocuğa, eline sopa alan çocuğa kurşun, gaz sıkmak…  O da doğru değildir. Onu cezaevine koymak da doğru değildir. İki yanlış bir doğru etmez. Her bir vakayı ayrı ayrı incelediğimizde yoksulluk temel olarak karşımıza çıkıyor. Bütün anket çalışmaları veya verilerinin neredeyse yüzde 98’i bize işaret ediyor ki; yoksul ailelerinin çocuğu sokakta çalışıyor veya çalıştırılıyor. Belki yüzde 2 veya 3 istisnası vardır. Ve o istisnayla mücadele etmek çok daha kolaydır. Ama geri kalanı ekonomik, yapının bir sonucu,  bir eseridir. 10-15 yıl yıl öncesine baktığımızda göç etmek zorunda kalan, ekonomik bağlarından kopan aileler bu travmayı yaşıyorlar.  O halde biz kamu olarak, bu tablodan sorumluyuz. Eğer anne ve baba çocuğunu okula gönderme imkanına sahip değilse ve kendi evi içersinde kendisinin en değerli varlığı olan evladına sevgi veremiyorsa, yoksulluktan kaynaklı ve kendisi travma yaşıyorsa, bunun travmasını da çocuğuna yansıtıyorsa kamu olarak biz bundan mesulüz.”

‘ÇOCUK CEZAEVİNE GÖNDERİLMEZ’
Pozantı cezaevinde yaşanan tecavüz ve istismar olaylarına da değinen Baydemir, “Pozantı çocuklarının sürecini ele aldığımızda başlangıcından aileden, tecavüze kadar herkes suçludur. O halde nasıl çözeceğiz bu sorunu? Çocuk nasıl sokağa çıkıp taş atmaktan vazgeçer? Ve hani kurşun sıkılmaz çocuğa… Ve dahası çocuk cezaevine gönderilmez. Bütün bu süreci birlikte ele almak durumundayız. Birlikte ele almadığımızda olan çocuklara olacaktır” dedi.

‘ÇOCUKLAR ESRAR İÇİYOR’
Diyarbakır sokaklarında çocukların artık esrar içtiğini belirten Baydemir, bu konuda önlem alınması çağrısında bulundu. Baydemir, şöyle devam etti:

“Benim yüreğim sızlıyor bugün Diyarbakır’ın birçok mahallesinde çocuklar esrar içiyor. Ya da çocuklarımıza esrar satılıyor, ya da sattırılıyor. Mutlaka bununla çok sert bir şekilde mücadele etmek durumundayız. Ben açık ve net söylüyorum; Diyarbakır’da hiçbir esrar satıcısı saygın değildir. Diyarbakır’da ikamet etme hakkı, ben kendi nazarımda söylüyorum yoktur. Ben bununla mücadele etmek için herkesle işbirliği yaparım. Kim esrar satıyorsa bu kentte, ben mücadele etmeye hazırım. Sosyal, siyasal koşullar, ekonomik koşulardan dolayı çocuklarımız çocukluklarını yaşamamaktadır. Bir anne, baba için evladı nedir? Bir belediye başkanı, bir Vali, bir politikacı veya milletvekili için de o kentin bütün çocukları öyledir. Öyle olmak zorunda. Aksi  taktirde vicdandan, ahlaktan bana göre söz etme şansı yoktur.”

VALİ: EN KÖTÜ AİLE, EN İYİ DEVLET KURUMUNDAN İYİDİR
Aynı seminerde konuşan Vali Mustafa Toprak ise, “Çocuk ihmal ve istismarı konusunda hepimiz sorumluluk ve eksiklikleri hissetmeliyiz” dedi. Vali Toprak, Şunları söyledi:

“Çocuklarımız sokakta, soğukta, sıcakta, refüjde, çalışma alanında, toplumsal çatışmalarda veya birtakım bahçelerin izbe yerlerde uyuşturucu müptela edilmek istenirken, suça karıştırılmak istenirken biz neredeyiz? Biz yakından bunu hissetmeliyiz. Bu tedbirlerle nasıl önleyebileceğimi özümseyerek problemi temelden çözmeliyiz. Eğer bir sorun varsa toplumun her türlü katmanının bunda katkısı vardır. Hiçbirimizi kendimizi bu problemin dışında tutamayız. Çocuk için eğer ailede istismar yoksa en kötü aile bile en iyi devlet kurumundan iyidir.”

Vali Toprak, Diyarbakır’da çok kısa bir zamanda modern bir Çocuk İzleme Merkezi açacaklarını söyledi.