“Batman çocuk kenti olabilir”

22 Mayıs 2013

 

 

http://www.batmancagdas.com / 22.05.2013

 

Kent Konseyi Çocuk ve Çocuk Hakları çalıştayı sona erdi 

 

 **Batman Kent Konseyi tarafından düzenlenen “Batman’da Çocuk ve Çocuk Hakları Çalıştıyı”nda konuşan Belediye Başkanvekili Serhat Temel, yerel yönetimler olarak Batman’ı bir çocuk kenti haline getirme gibi bir düşünceleri olduğunu belirtti.

 

BİR GÜN SÜREN ÇALIŞTAY

 

Kent Konseyi tarafından düzenlenen “Batman’da Çocuk ve Çocuk hakları Çalıştayı” sona erdi. Belediye konferans salonunda düzenlenen çalıştay’a Belediye Başkanvekili Serhat Temel, Vali Yılmaz Arslan’ın da aralarında bulunduğu Kent Konseyi bileşenleri katıldı. Çalıştay, Belediye Başkanvekili ve aynı zamanda Kent Konseyi Başkanı Serhat Temel’in açılış konuşmasıyla başladı. “Aslında belki kent olarak, Batman olarak yabancı olduğumuz bir konuyu konseyce ele almış bulunmaktayız” diyen Başkanvekili Temel,  “Belki nüfusun büyük bir bölümünün gençlik ve çocuk yaş guruplarının oluşturduğu bir kentte yaşamamıza rağmen şimdiye kadar literatürde yer alan çocuk haklarının bir kent olgusunda çocuklara dair ne yapılması gerektiğine dair çok ciddi bilimsel ve akademik bir çalışmamız olmamıştı. Bu çalıştay vesilesiyle en azından bu konuyla bir tanışma, bir giriş olacağına inanıyorum, umudumu koruyorum” dedi.

 

 “FARKLI FİKİRLERİ PROJELERE DÖNÜŞTÜREBİLİRİZ”


“Batman’a ilişkin belki Batman kent ve çocuk olgusu üzerinde konuştuğumuz zaman ya da bu konuya ilişkin bir fikir yürüteceğimiz zaman aslında söylenecek çok şey var” diyen Başkanvekili Temel, “Batman son yılların hem nüfus hem de kentsel büyümü anlamında en çok gelişen şehirlerin başında geliyor. Bununla birlikte her geçen gün sosyal ve toplumsal sorunları artan bir şehir. Biz kurumlar, yöneticiler sorunlara çözüm bulmaya çalışırken, aslında belki kentin geleceğini teslim edeceğimiz çocuklara ilişkin çok fazla proje sahibi olamadığımızı da bu vesileyle belirtmek istiyorum. Ben öyle inanıyorum ki, bu çalıştay ile birlikte kent ve çocuk hakları noktasında ortaya çıkacak fikirleri projeler halinde geliştirebileceğiz, bu çalıştay’ın buna hizmet edeceğini düşünüyorum” diye konuştu.

 

BATMAN NEDEN ÇOCUK KENTİ OLMASIN”


Batman’ın hem bölgede hem de Türkiye’de kendisinde  pek çok bakımdan özgünlükleri barındıran bir kent olduğunu belirten Başkanvekili Temel, şöyle devam etti; “Bu özgünlük aynı zamanda hem kentin toplumsal, sosyal ve siyasal sorunlarına hem de diğer görünmeyen sorunları bakımından ayırt edeci özellikleri barındırıyor. Batman’daki kent vurgusunun özellikle çocukla birleştirilmesi noktasında yerel yönetimler olarak Batman’ı bir çocuk kenti haline getirebilir miyiz meselesi hep gündemimizdeydi.  Bu çalıştay ile birlikte konuda bir irade beyanı gerçekleştireceğimizi ya da gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. En azından Batman Kent Konseyi, yerel yönetimler, belediye, Valilik ve bağlı olduğu kurumlar ile diğer kurumlar bu konuda ortak bir projeye imza atabilirler. Çünkü hepimizin gündelik hayatta kentin her yanında karşılaştığımız çocuk işçiliği hem kentin sosyal yaşamının kalitesini bozan, hem de birçok sorunun içerisinde yer alma gibi bir durumu arz ediyor. Bunun aslında sadece bugünle bağlantısı yok. Bunun geçmişle, Batman’ın kentleşme serüveninin anlattığıyla da bağlantısı vardır. Yani bugün eğer bu kentte çocuklar meydanlarda, kavşaklarda insanları rahatsız ediyorsa bunun bir geçmişi vardır. Bunu birbirinden ayırt edemeyiz. 30 yıllık çatışma ortamı, kırsaldan kente başlayan göç ve bunun yarattığı sosyal sorunlarla bağlantısı vardır.”

 

UZMANLAR KONUŞTU


Vali Yılmaz Arslan’ın konuşmasından sonra Ankara Barosuna avukatlarından Şahin Antakyalıoğlu” Çocuk Haklarında Güncel Gelişmeler”, Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Soner Ozaner de “Batman’da toplumsal kökenli sorunların çocuk psikiyatrisi klinik pratiğindeki yansımaları” konularında, Batman Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şubesi,  Sağlık Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü yaptıkları çalışmaları “Batman’da çocuk ve çocuk hakları alanındaki mevcut durumu ve kurumsal gereksinimleri” Batman Vali Yardımcısı Soner Karataşoğlu’nun başkanlık yaptığı ikinci oturumda ise Batman Belediyesi, Batman Denetimli Serbestlik Müdürlüğü, Batman Barosu ve Batman İnsan Hakları Derneği’nin çocuk haklarında mevcut durumu anlatan sunumlarının ardından çalıştayın sonuç ve kapanış değerlendirmesi ile sona erdi.