Barodan Otizm Farkındalık Gününe Açıklama

2 Nisan 2013

 

Haber 3 / 02.04.2013

 

SAMSUN Barosu Engelli ve Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Avukat Kaya Genez, “125 bin otizmli çocuk için yeterli sayıda otizm konusunda uzmanlaşmış özel…

 

SAMSUN Barosu Engelli ve Çocuk Hakları Komisyon Başkanı Avukat Kaya Genez, “125 bin otizmli çocuk için yeterli sayıda otizm konusunda uzmanlaşmış özel eğitim öğretmenine, dil ve konuşma bozuklukları uzmanına, uğraşı terapistine ihtiyaç vardır” dedi.

 

Samsun Barosu Engelli ve Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Avukat Kaya Genez, yaptığı yazılı açıklamada 2 Nisan’ın, tüm dünyada otizm konusunda farkındalık yaratmak ve otizm ile ilgili sorunlara çözüm bulmak amacıyla, 2008 yılında Birleşmiş Milletler tarafından “Dünya Otizm Farkındalık Günü” olarak ilan edildiğini belirtti. Açıklamada Genez, “2 Nisan’da başlayan ‘Otizm Farkındalık Ayı’ çerçevesinde tüm dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi ve bilinirliğin artırılarak, erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedeflenmiştir. Türkiye’de yaklaşık 450 bin otizmli birey olduğu tahmin ediliyor. Bunlardan yaklaşık 125 bini 0–14 yaş grubunda ve sadece bini özel alt sınıflarda, bini kaynaştırma eğitiminde yer alıyor. Diğerleri ise evlerinde bekliyor” dedi.

 

Bu veriler ışığında mevcut müfredat programlarının yenilenmesinin ve eksik olan bilimsel dayanaklı 0–3 yaş ve 15 yaş üstü müfredat programlarının da geliştirilmesi gerektiğine inandıklarını ifade eden Avukat Genez, “125 bin otizmli çocuk için yeterli sayıda otizm konusunda uzmanlaşmış özel eğitim öğretmenine, yeterli sayıda dil ve konuşma bozuklukları uzmanına, yeterli sayıda uğraşı terapistine, daha sonra bu çocuklarımızın hem korumalı iş ortamlarına yerleştirilmelerine hem de grup evlerinde bağımsız yaşamalarını sağlayacak sosyal hizmet uzmanına ihtiyaç vardır” dedi.

İA(MS/AAA) (FOTOĞRAF)

DHA