Baro, medyayı uyardı!

20 Nisan 2013

 

Özgür Kocaeli.com / 20.04.2013

 

Gölcük geçtiğimiz günlerde meydana gelen olayda, küçük bir kız çocuğunun çok sayıda kişi tarafından tecavüze uğradığı iddiası nedeniyle 29 kişi gözaltına alınmış, 8 kişi tutuklanmıştı. Olayın yankıları devam ederken, Kocaeli Barosu Başkanı Tamer Solakoğlu, baro binasında bir açıklama yaptı ve medyayı bu tarz olaylarda daha sağduyulu davranmaya davet etti.

 

HERKES ETKİLENDİ

 

Kocaeli Barosu Çocuk Hakları Komisyonu’nun hazırladığı açıklamayı okuyan Baro Başkanı Tamer Solakoğlu, şunları söyledi: “Kentimizde yaşayan herkesi derinden yaralayan ve tepkisini çeken olayın mağduru ve failleri üzerinden açıklama ve tartışmalar yürütülmektedir. Ancak bu açıklama ve tartışmaların çocuk hakları ilke ve kurallarını zedelediği ve mağdura daha çok zarar verdiği endişesini taşımaktayız.

 

MAĞDURA ZARAR VERİLİYOR

 

Bazı basın kuruluşlarında mağdurun sadece adı ve soyadının kısaltılıp, yüzünün gölgelendiğini görüyoruz. Ancak mağdurun kıyafeti ve saçı gibi ayırıcı özellikleri ortadadır. Çocuğun görüntüleri okulu, sınıfı ve ailesi hakkındaki bilgiler açık olarak verilmiştir.  Olayın kamuoyu vicdanında yarattığı tepki ile dile getirilen görüşlerde soruşturma safahatının ve faillerinin açıklanması istenilmektedir. Anca bu görüşlerin her defa tekrar edilmesinde, mağduru bir kez daha deşifre edildiği, mahremiyet hakkının bertaraf edildiği, mağdura daha fazla zarar verildiği gözardı edilmektedir.

 

BASIN, İHLAL ETTİ

 

Görsel ve yazılı basında mağdurun okulunu, aile bilgilerini yazıp fotoğrafını tam olarak kapatmayan görsel ve yazılı basının, Basın Kanunu’nun 19. ve 21. maddesini ihlal ettiğini görüyoruz. Ama asıl sorun atlanıyor. Bu olay ilk değildir. Ne yazık ki son da olmayacağı görülmektedir. O zaman sormamız gereken asıl soru, bu tür olayların neden arttığıdır. Asıl sorun, bu olayların meydana gelmesidir.

 

TAKİPÇİ OLACAĞIZ

 

Çocukların istismardan korunması, istismarla mücadele edilmesi noktasında acaba bir eksikliğimiz var mıdır?  Kocaeli Barosu olarak gündemdeki soruşturma ve kovuşturma süreçlerinin takibi kadar, bu sorulara yanıt aramayı ve çözüm üretmeye çalışmayı görev bilmekteyiz.  Yaşanan adli sürecin de müdahili ve takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız”.