Bakanlıktan işkence iddialarına yalanlama

28 Mayıs 2013

 

NTVMSNBC / 28.05.2013

 

Adalet Bakanlığı ve İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan, Aliağa Şakran’daki ceza İnfaz kurumunda çocuk mahkumların işkence gördüğü iddialarına yalanlama geldi.

 

AA

 

Aliağa Şakran’da bulunan İzmir Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda, mahkumların işkence ve onur kırıcı muamele ile karşı karşıya oldukları iddiaları Adalet Bakanlığı ve İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yalanlandı.

 

Bakanlığın ‘en ufak hak ihlaline izin vermesi ve göz yummasının söz konusu olmadığı’ belirtilen açıklamada “Bakanlığa bağlı cezaevlerinin tümü, herhangi bir sınırlama olmaksızın, ulusal ve uluslararası kurumlarla ilgili sivil toplum kuruluşlarının denetimine açıktır” denildi.

Açıklamada söz konusu raporla ilgili haberde, adı geçen İ.A. ve S.B. adlı çocukların hortumla dövüldüklerine ilişkin kurum yönetimine herhangi bir müracatta bulunmadığı belirtilerek, çocuklara şiddet uyguladığı iddiasıyla raporda “2. müdür Ercan” adlı kişineden söz edilmesine karşın bu isimde kurumda bir müdürün olmadığı kaydedildi.

 

Çocukların hekime ulaşımının ve tedavi haklarının engellendiği yönündeki iddialarla ilgili de S.B’nin 25 kez, İ.A’nın ise 17 kez muayene edildiği bildirilerek, S.B’nin deterjan içerek intihar teşebbüsünde bulunmasının nedeninin işkence yerine psikolojik bunalım olduğu açıklandı. Kameraların görmediği noktalarda herşeyin yapıldığı iddialarına karşı ise kurumda kör noktanın bulunmadığı bilgisi verildi.

 

SAVCILIK: MÜRACAT OLMADI
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ise konuyla ilgili açıklamasında, kurumun 283 kamerayla izlendiği, yapılan incelemelerde çocukların belirtilen şekilde şiddete maruz kalmalarının mümkün olmadığı, bu ve benzeri bir davranışlar karşısında ise yasal gerekliliklerin hemen yerine getirildiği bildirildiği, çocukların da bugüne kadar cezaevi idaresine bir müracatlarının bulunmadığı kaydedildi.