Bakan Şahin’in ‘Dünya Çocuk Günü’ Mesajı

1 Ekim 2012

 

Haberler / 01.10.2012

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin, “Çocuklarımızın kendilerini ilgilendiren konularda görüşlerinin alınmasına önem vermekteyiz.” dedi.

 

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak hizmet alanımıza giren tüm hizmetlerde, çocuklarımızın haklarının ve yararının sağlanması ilkesinin temel değer olarak benimseyerek, çocuklarımızın kendilerini ilgilendiren konularda görüşlerinin alınmasına önem vermekteyiz.” dedi.

 

Şahin, Dünya Çocuk Günü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “Çocuklarımızın Çocuk Hakları Sözleşmesinde yer alan tüm hakları elde ettiği bir dünya temennisi ve dünyada ilk kez Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara Bayram hediye etmiş bir ülke olmanın gururu ışığında, çocuklarımızın ‘Dünya Çocuk Günü‘nü kutlar, ülkemiz tarafından da imzalanmış olan Çocuk Hakları Sözleşmesinin ilke ve hükümlerinin toplumun tüm kesimlerinde çocuklar ve yetişkinler tarafından öğrenilerek hayata geçirilmesini temenni ederim.” ifadelerini kullandı.

 

Bakan Fatma Şahin, 1 Ekim Dünya Çocuk Günü münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Şahin, “Çocuklar arasında ortak duygu ve dilin oluşmasını, çocukların daha iyi şartlarda yetiştirilip geleceğe hazırlanmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin gerçekleşmesinin sağlanması amacıyla Ekim ayının ilk Pazartesi günü ‘Dünya Çocuk Günü‘ olarak kabul edilmiştir. Uluslararası Çocuk Günü fikri, 1925 yılında Cenevre‘de yapılan Çocukların Refahı için Dünya Konferansı’ndan sonra doğmuştur. Konferans’ta Çocukların Korunmasına Dair Cenevre Bildirgesi de kabul edilmiştir.” diye konuştu.

 

Çocukların durumununun içinde yaşadığı toplumun koşullarından bağımsız olarak değerlendirmenin mümkün olmadığını kaydeden Bakan Şahin, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Her toplumun geleceği olarak görülen çocuklar sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda her türlü imkandan yararlanma hakkına sahiptir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak hizmet alanımıza giren tüm hizmetlerde; çocuklarımızın haklarının ve yararının sağlanması ilkesinin temel değer olarak benimseyerek, çocuklarımızın kendilerini ilgilendiren konularda görüşlerinin alınmasına önem vermekteyiz. Çocuklarımızın Çocuk Hakları Sözleşmesinde yer alan tüm hakları elde ettiği bir dünya temennisi ve dünyada ilk kez Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara Bayram hediye etmiş bir ülke olmanın gururu ışığında, çocuklarımızın ‘Dünya Çocuk Günü‘nü kutlar, ülkemiz tarafından da imzalanmış olan Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin ilke ve hükümlerinin toplumun tüm kesimlerinde çocuklar ve yetişkinler tarafından öğrenilerek hayata geçirilmesini temenni ederim.”