Bakan Şahin; BM Çocuk Hakları Komitesi Türkiye Oturumunda Konuştu

2 Haziran 2012

02.06.2012

www.cocukhizmetleri.gov.tr
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, BM Çocuk Hakları Komitesi’nin Türkiye raporunun ele alındığı 60. Oturumuna katıldı. Daha önce genel müdür düzeyinde temsil edilen toplantıda; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın kurulmasıyla Türkiye ilk kez bakanlık düzeyinde temsil edildi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin oturumun açılış konuşmasında, geleceğin Türkiye’sini güçlü çocuk politikası ile oluşturmak istediklerini belirtti.

Çeşitli kurum ve sivil toplum kuruluş temsilcilerinin de katıldığı oturumun açılış konuşmasını yapan Bakan Şahin, çocuk hakları ve eğitimi konusunda bir taraftan hukuki altyapıyı oluştururken diğer taraftan 29 milyon çocuğu geleceğe hazırlamak istediklerini ifade ederek, ”Geleceğin Türkiye’sini güçlü çocuk politikası ile oluşturmak istiyoruz. Burada en önemli iki tane adımımız birincisi eğitim, ikincisi sağlık oldu. Özellikle kız çocuklarımızın eğitilmesi, kırsaldaki yoksulluktan dolayı okutulamayan kız çocuklarımızın eğitim ortamına kavuşturulması ile ilgili son 10 yılda çok önemli mali destekler yapıldı” dedi.

Bu desteklerle 990 bin anneye 2,6 milyar TL gibi çok önemli mali destek verildiğine dikkati çeken Şahin, bu desteğin annelere doğrudan verildiğini belirtti.

Şahin, şu anki hedeflerinin temel eğitimde yakalanan başarıyı orta ve yüksek eğitimde de hızlı bir şekilde yükselmek olduğunu ifade etti.

– Çocuk Haklarını Çocuğun Yaşamdan Gelen Yaşam Hakkı Olarak Görüyoruz –

Konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ”Çocuğun zengini fakiri olmaz” sözünü hatırlatan Bakan Şahin, zengin olsun fakir olsun 14 milyon öğrenciye bedava kitap verildiğine dikkat çekti.

 

‘Biz çocuk haklarını çocuğun yaşamdan gelen, doğuştan gelen yaşam hakkı olarak görüyoruz. Çocuğun eğitim hakkı olarak görüyoruz. Çocuğun sağlıklı olması hakkı olarak görüyoruz, gelişim ve katılım hakkı olarak görüyoruz” diyen Bakan Şahin, böyle bakıldığı içinde üçüncü dönem iktidarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yeniden yapılandırıldığını ifade etti. Bakan Şahin, yeni yapı içinde Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nün güçlü bir idari ve güçlü bir mali kadroya kavuşturulduğunu kaydetti.

Bakan Şahin, bu yapı içinde 29 milyon çocuğu olan 74 milyonun yaşadığı ülkede çocuk hakları ile ilgili genel prensipleri ve genel felsefeyi oluşturduklarını, uluslararası hukuk ölçüleri doğrultusunda yapılanmaya başlanıldığını belirtti.

Bir taraftan çocuk hakları ile ilgili çocuk izleme merkezlerinin çocuk izleme kurullarını oluştururken, diğer taraftan çocuk strateji belgesini hazırladıklarını ifade eden Bakan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

”2011-2016 yılları içerisinde sivil toplum, özel sektör, yerel yönetim, hep beraber çocuk strateji belgemizin nasıl olması gerektiğini temel felsefesini çalıştık. Buradaki en önemli şeyin çocuğa saygının, çocuk haklarına saygının bir kurumsal altyapısının oluşturulması gerektiğini, çocuklarımızın temel haklar noktasındaki ilerlemesini, çocukların bilimde sanatta, sporda aileleri ile beraber yeteneklerine ve kabiliyetlerine ve kapasitelerine göre yetiştirilmelerini çok önemsiyoruz. Ayrıca çocuk adalet sistemini güçlendirmeye çalışıyoruz. Çocuk dostu medyayı önemsiyoruz. Ve bunu izleyecek ve denetleyecek güçlü bir sivil toplumla beraber bakanlık olarak yönetmenin azim ve kararlılığı içindeyiz”.

 

Hukuki boyutta çalışmaları anlatan Bakan Şahin, Anayasa başta olmak üzere Türk Ceza kanunu, Medeni Kanunu, Çocuk Koruma Kanunu’nda sürekli eksikleri giderdiklerini, uygulamada yaşanan sorunları daha hızlı çözecek hukuki temeli oluşturmaya çalıştırdıklarını kaydetti.

Bu konuda yasalarda yapılan değişikliklere dikkati çeken Bakan Şahin, hukuki olarak eksikleri tamamlamak için bir bilim kurulu oluşturulduğunu kaydetti.

 

Türkiye Cumhuriyeti sağlıkta bir devrim yaşamıştı. Bir dönüşüm yaşamıştı. Ve bundan da en çok kadınlar ve çocuklar istifade etmişti” diyen Bakan Şahin şuanda Türkiye Cumhuriyeti’nde doğan her çocuk sigortalı doğduğunu, 18 yaşına kadar annesi-babası ne olursa olsun, bölgesi neresi olursa olsun sağlık imkanlarından bedava faydalandığını ifade etti.

 

Anne ve çocuk ölüm hızı oranlarının 90’lı yıllara göre yüzde 70 düşürüldüğüne de işaret eden Bakan Şahin, bu yakaladıkları hedefleri daha da aşağıya indirmek istediklerini kaydetti.

 

Evlat edindirme sisteminde hukuki altyapıyı yeniden masaya yatırdıklarını belirten Şahin, koruyucu aile modelinde yaklaşık 1300 çocuğun koruyucu ailenin yanında olduğunu, mali destek vererek bu çocukların şefkat, sevgi ve güven içinde yaşamaları için kampanyayı güçlendirmeye devam ettiklerini ifade etti.

Bakan Şahin, en büyük sorun olarak gördükleri sokakta çalışan ve çalıştırılan çocuk işçiliği ile ilgili mücadelenin güçlü bir şekilde devam ettiğini, sokakta çalışan çocukların eğitim imkanına kavuşması ve meslek sahibi olması için gençlik merkezlerinin açıldığını kaydetti.

Çocuklar meselesinin Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş felsefesi ile tamamen örtüşen bir hak olduğunu belirten Şahin, Gazi Mustafa Kemal’in Meclisi kurduğu zaman ulusal egemenliği çocuk hakları ile birleştirdiğini, 23 Nisan’ı Çocuk Bayramı ilan ettiğini ve ilk kez dünyada çocuk bayramının Türkiye’de başladığını hatırlattı.

Amaçlarının dünyanın yaşanabilir hale gelmesi olduğunu vurgulayan Bakan Şahin, hedef olarak koyulan Cumhuriyetin 100. yılında güçlü topluma ulaşmak konusunda çocuk politikalarını merkeze aldıklarını, daha da güçlendirecek şekilde yola devam ettiklerini sözlerine ekledi.