Ayşenur şimdi ne yapsın?

17 Eylül 2012

 

Milliyet / 17.09.2012

 

Ayşenur Demirhan, 3 yaşındaki oğluyla kayınpederine sığındı.

 

14 yaşındayken kaçtığı kocasını yargı, ‘çocuk istismarı’ diyerek 6 yıl sonra hapise gönderdi. 3 yaşındaki oğluyla ortada kalan Ayşenur, ‘mağdurum’ diyor.

 

Bursa’nın Karacabey İlçesi’nde 1 çocuk annesi 20 yaşındaki Ayşenur Demirhan, 14 yaşındayken kaçtığı eşi o dönem 19, şimdi 25 yaşında olan Servet Demirhan’ın, hakkında açılan kamu davası sonucu 6 yıl sonra cezaevine konulmasının şokunu yaşıyor. Yerel mahkemenin verdiği 8 yıl 4 aylık hapis cezası Yargıtay’da onanan eşinin hapse girmesi üzerine, 3 yaşındaki oğluyla kayınpederinin evine sığınan Ayşenur Demirhan, “Aile birliği böyle mi korunuyor, devlet bizi mağdur etti” diyerek tepkisini dile getirdi.
Karacabey’de 6 yıl önce Servet Demirhan, kendisinden 5 yaş küçük olan  Ayşenur Duysak’ı kaçırdı. Ayşenur’un ailesi polise başvurarak şikayetçi olurken, daha sonra severek kaçtığını söyleyen kızları Ayşenur’un ifadesiyle şikayet geri alındı. Ancak ‘küçük yaşta çocuğun istismarı’ suçundan Servet Demirhan hakkında kamu davası açıldı.

2008’de evlendiler
2008 yılında resmi nikahlarını kıydıran Ayşenur-Servet Demirhan çiftinin bir de çocukları dünyaya geldi. İnşaatlarda boyacılık yaparak ailesinin geçimini sağlayan Servet Demirhan’a, eşini kaçırdığı için yargılandığı Bursa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi, ‘küçük yaşta çocuğun istismarı’ suçundan 8 yıl 4 ay hapis cezası verdi. Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi’nin de oy birliğiyle yerel mahkemenin kararını onaması üzerine şoke olan Servet Demirhan, 3 gün önce cezaevine konuldu
6 yıl sonra yargının verdiği kararla eşinin cezaevine girmesi üzerine aile birliğinin bozulduğunu ve mağdur olduklarını söyleyen Ayşenur Demirhan, “Devlet beni koruyacağına daha çok mağdur etti. Aile birliği böyle mi korunuyor? Bir an önce kocamın serbest kalmasını istiyorum” dedi. Kirada oturdukları evden ayrılarak kayınpederinin evine sığınan genç kadın, 3 yaşındaki oğlu Yener’le ortada kaldıklarını söyledi.

‘Kanun bizi perişan etti’
Kayınpeder Niyazi Demirhan da, Yargıtay’dan çıkan sonuca ve oğlunun cezaevine konulmasına tepki göstererek şunları söyledi:
“Kanun şimdi bu kızı koruyor mu yoksa perişan mı ediyor? Devlet 3 yaşındaki oğlunu nasıl koruyacak? Ben günlük işlerle zor geçinen bir insanım, bu çocuğu ve annesine nasıl bakayım? Bir baktık gelip oğlumu tutuklayıp götürdüler. Devlet yetkililerinin bize sahip çıkmasını ve bir yol göstermesini istiyorum.”
Anne Gülfidan Demirhan da, “Aile böyle mi korunuyor, çocuk böyle mi korunuyor? Ortada kalan bu çocuklara devlet sahip çıksın” diye konuştu.