Aydınlardan “TMK Mazlumu Çocuk” İçin

5 Temmuz 2011

Bianet / 05.07.2011

Dersim’de hayatını kaybeden Mazlum Erenci için “TMK Mazlumu Çocuk” başlıklı bir açıklama yayınlayan aydınlar, “Uğrunda hayatını verdiğin bu derde çare bulacağız” dediler.

“Sevgili Çocuk, sana taş atan çocuk dediler, oysa Terörle Mücadele Kanunu (TMK) mağduruydun, sana sekiz sene ceza verdiler, oysa masumdun, seni saldılar dışarıya hadi özgürsün dediler, oysa mahkûmdun.”

Aralarında Baskın Oran, Mehmet Uçum, Hatice Uçum, Jale Mildanoğlu, Mehmet Atak, Gülçin Avşar’ın da bulunduğu bir grup aydın, yazar ve aktivist, Dersim’in Çemişkezek kırsalında çıkan çatışmada yaşamını yitiren 19 yaşındaki Mazlum Erenci için “TMK Mazlumu Çocuk” başlıklı bir açıklama yayınladılar.

“Bir türlü kabullenemedin ait olduğun ortamda baskı altında olmayı. Bir türlü kabullenemedin seni tanımayan bir sistemde yaşamayı. Küçük yaşınla o büyük yüreğinle isyanını başka türlü ifade etmek istedin, gitme dedik dinlemedin, umut var dedik inanmadın, oku dedik, hak ara dedik, bu memleketin hukukuna da, eğitimine de güvenmiyorum dedin.

“Bu ülkenin insanına güven dedik, yok dedin ve gittin. Öyle gittin ki içimize kor düşürerek, içimizde yangınlar yaratarak gittin Sevgili Çocuk. Bu nasıl zalim bir hayat Sevgili Çocuk, bu nasıl bir düzen seni aldılar elimizden? Sevgili Çocuk andımız olsun uğrunda hayatını verdiğin bu derde çare bulacağız.” (EKN)
Dersim – BİA Haber Merkezi