Aydın Barosu’ndan Başsavcı Kaya’ya Teşekkür Ziyareti

26 Kasım 2013

Haber 3 / 26.11.2013

Aydın Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, ‘Sporla Yaşa’ projesinin mimarı olan Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Doğan Kaya’yı ziyaret etti.

– Aydın Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, ‘Sporla Yaşa’ projesinin mimarı olan Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Doğan Kaya’yı ziyaret etti.

Proje sayesinde ilçedeki dezavantajlı çocukların suç işleme oranının yüzde 80 azalmasının büyük başarı olduğunu ifade eden Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Günnur Demirbilek, tüm kurum ve kuruluşların çocuklar için elini taşın altına sokması gerektiğini belirterek, Başsavcı Kaya’ya örnek davranışlarından dolayı teşekkür etti. Aydın Barosu Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı Av. Günnur Demirbilek’in Nazilli Başsavcılık makamında gerçekleşen ziyaretine Aydın Barosu Nazilli Baro Temsilcisi Av. Ayhan Nuri Ünal, Aydın Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Av. Muazzez Topuz ve Aydın Barosu Çocuk Hakları Komisyonu üyesi Av. Neslihan Türkmen Kesen eşlik etti.

Çocuklara yönelik yapılan projenin Türkiye’ye örnek olması gerektiğini ifade eden Nazilli Baro Temsilcisi Av. Ayhan Nuri Ünal, “Nazilli’de dezavantajlı 12-18 yaş arası çocukların suça yönelmelerinin önüne geçilmesi ve topluma kazandırılması amacıyla Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı Denetimli Serbestlik Müdürlüğü tarafından hazırlanıp uygulamaya konan ‘Sporla Yaşa’ projesi, Türkiye’nin geneline örnek teşkil edecek bir projedir. Nitekim bu proje Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından, sportif tanıtım dalında ‘fair play’ büyük ödülü verilmiştir. Bu nedenle Nazilli Cumhuriyet Başsavcısı Doğan Kaya başta olmak üzere bu projeye emeği geçen herkesi başarılarından dolayı kutluyoruz” şeklinde konuştu.

‘350 KİŞİLİK BİR AİLE OLDUK’

Projedeki amaçlarının sürdürülebilirlik olduğunu belirten Başsavcı Doğan Kaya ise; “Türkiye’de ilki gerçekleştirdiğimiz projemizin Edirne, Tekirdağ ve Eskişehir’de model olarak alınması bizleri mutlu etti. 3 yıllık bir proje olan sporla yaşa projemizi 20 Aralık’ta ‘sporla yaşa final gecesi’ ile sonlandıracağız. Bu gece 344 çocuğumuzun yanı sıra aileleri, öğretmenleri, projeye katılanlar ile projeye destek verenlerin olacağı etkinliklerle dolu bir program olacak. Projeye başlamamızın ardından dezavantajlı olan bu çocuklarımızın gözlerinde mutluluğu görmemiz bizleri ateşleyerek, şevkle çalışmamızı sağladı. Bu arada onlara değerli olduklarını, bu ülkenin önemli bireyleri olduğunu, geleceğimiz olduklarını anlattık. Onlarında proje aracılığıyla değerli olduklarını anlamaları ve sorumluluk sahibi olmaya başlamaları bizlere ödül oldu. Bu işe başlarken en önemli olan empati yaparak projeye başlamamızdı. Zaten bu nedenle 3 yıl boyunca ‘350 kişilik bir aile’ olduk. Bu başarının yanı sıra ilçemizi de Türkiye genelinde temsil etme fırsatı da bulduk. Fair play’ büyük ödülünün ardından son olarak Milli Olimpiyat Komitesi’nce Avrupa Fair Play Ödülleri’nde Türkiye’yi temsilen katılacağımızı öğrendik. Bu ödül törenine aday olarak gösterilmemiz bizleri gururlandırdı. Projemizin sunumunu şimdi İngilizce olarak hazırlıyoruz ve bunu komitemize yollayarak sonucu bekleyeceğiz” diye konuştu.

Başsavcı Kaya, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin resmi yayın organı olan ‘Olimpiyat Dünyası’ isimli dergisinde, Nazilli’nin ve Projenin tanıtılmasının da kendilerini gururlandırdığını ifade etti. Doğan Kaya, konuşmasının sonunda ‘Sporla Yaşa’ projesi çalışmalarıyla ilgili hazırladıkları kitapçık ve tanıtım CD’lerini Denetimlik Serbestlik Müdürlüğü bulunan 134 Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndereceklerini sözlerine ekledi.
İHA