Avukatlardan gönüllü destek

8 Mart 2013

 

Manisa Haber Gazetesi / 08.03.2013

 

Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu avukatları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle yaptıkları açıklamada kadına karışı şiddetin önlenmesi kanununun kadınlara geniş haklar sunduğunu, ancak birçok kadının bu hakları bilmediğini söylediler. Komisyon Başkanı Nilgün Yılmaz Melik, bu anlamda Baro bünyesinde şiddet mağduru kadınlara hukuki destek sağlamak için kurulan Kadın ve Çocuk Hakları Merkezi’nde gönüllü avukatların hizmet vermeye başladığını ve kadınların 444 25 25 numarayı arayarak Baro’dan destek alabileceklerini belirtti.
Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir açıklama yaptı. Baro Toplantı Salonu’nda yapılan ve Baro Başkanı Zeynel Balkız’ın da katıldığı açıklamada komisyon üyesi avukatlar kadına yönelik şiddeti önlemek amacıyla çıkarılan yeni yasaya vurgu yaptılar. Açıklamayı yapan Komisyon Başkanı Nilgün Yılmaz Melik, Manisa Barosu olarak tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar günü’nü kutlarken, kadınlara yönelik her türlü ayrımcılığın kaldırılması, kadın-erkek eşitliğinin sağlanması ve kadına yönelik şiddetin asgariye indirilmesi için Baro olarak çalışma içinde olduklarını Manisalılara duyurdu.

YENİ YASA KORUMAYI GENİŞLETTİ

8 Mart’ta kadın sorunlarına bir kez daha dile getirildiğini belirten Komisyon Başkanı Melik; “Bu sorunlara dikkat çekmek için, bu yıl bir kez daha, laiklik, demokrasi hukuk devleti ve kadının insan hakları ortak paydamız, çağdaş uygarlık hedefine ulaşmak temel amacımız, Atatürk devrimleri yol haritamız diyoruz. Kadına yönelik şiddete ve kadın cinayetlerine son demek için, çocuk gelinler olmasın demek için, siyasette eşit temsil istiyoruz demek için el ele veriyoruz” dedi.

Kadınlara yönelik şiddetin artarak sürmesine engel olabilmek amacı ile tüm kadınların çıkarılan 6284 sayılı ‘Ailenin ve Kadına Karışı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’dan yararlanmasını sağlamaya çalıştıklarını belirten Nilgün Yılmaz Melik; “Kanunla, şiddet mağduru koruma kapsamını genişletilip evli olmayan kadını, eski nişanlıyı ve hatta şiddet mağduru çocuklara da koruma kapsamına alınmıştır. Kanun sadece fiziksel şiddeti değil, sözlü, ekonomik, cinsel, psikolojik şiddete karşı da koruma sağlamaktadır. Hatta internet ve telefon aracılığıyla büyük korku, çaresizlik durumu yaratılmış halinde dahi bu kanundan yararlanılabilecek, müracaat halinde delil veya belge aranmaksızın tedbir alınabilecektir” şeklinde konuştu.

KADINLAR HAKLARINDAN HABERSİZ

Melik, kanunun genişletilmesine rağmen kadınların kanun  ile kendilerine tanına haklardan haberdar olmadığını vurguladı. Kanunu topluma duyurma ve aydınlatma görevlerinin bilincinde olduklarını kaydeden Komisyon Başkanı Melik, tüm vatandaşları da şiddet vakalarını kolluk kuvvetlerine ya da resmi mercilere bildirme, tüm resmi kurumları da şiddet vakalarıyla ilgili önlem almaya yönelik işlem başlatmaya davet etti.

ŞİDDETİ ÖNLEME VE İZLEME MERKEZİ

Nilgün Yılmaz Melik, bu anlamda 6284 sayılı yasanın 14. maddesinde belirtilen uzman personelin görev yaptığı ve 7 gün 24 saat esasına dayalı görev yapacak ‘Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri’nin hayata geçirilmesini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan önem ve ivedilikle beklediklerinin altını çizdi.

ALO KADIN VE ÇOCUK HAKLARI MERKEZİ

Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu olarak ellerini taşın altına koymaktan çekinmeyeceklerini söyleyen Melik; “Manisa Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Komisyonu bünyesinde kurulmuş olan Kadın ve Çocuk Hakları Merkezi şiddete uğramış mağdur kadınlara hukuki destek sağlamak için kurulmuş ve gönüllü avukat arkadaşlarımızla birlikte hizmetlere başlanmıştır. Merkezimize başvuran mağdur kadınlara 6284 sayılı yasa çerçevesindeki önlemlerin alınması, mağdur kadınların sığınma evlerine yönlendirilmesi ve diğer birçok konu hakkında hukuki destek verilmeye başlanmıştır. Manisalı kadınlar 444 45 25 numarayı arayıp, Baro’dan destek isteyebilir. Attığımız her adımda toplumu bilinçlendirerek topluma yol göstereceğimizi Manisa kamuoyuyla paylaşmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” ifadelerini kullandı